Засідання Вченої ради ДІКЗ “Межибіж”: нові теми наукової роботи, нові напрямки співпраці…

IMG_9536

18 лютого 2016 р. відбулося засідання Вченої ради Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”. Науковці обговорили низку питань, що стосуються наукової, науково-просвітницької та організаційної роботи, а також видавничої діяльності заповідника.

Зокрема, утворено оргкомітет на чолі з директором ДІКЗ Олегом Погорільцем, який забезпечуватиме проведення наукових і науково-просвітницьких заходів у 2016 році – а на цей ювілейний для Меджибожа рік їх припадає чимало.

З утворенням Меджибізької об`єднаної територіальної громади, центром якої стало містечко Меджибіж, з особливою актуальністю постали взаємодія та співпраця між громадою, її самоврядними органами і Державним історико-культурним заповідником. Тому вирішено у поточному році запропонувати територіальній громаді проведення низки спільних заходів. ДІКЗ “Межибіж” вже взяв на себе обов`язки методичного консультування громади у ході підготовки до виконання законодавства про декомунізацію. Наступними практичними кроками мають стати відкриття туристичного сезону у Меджибожі та відзначення 870-річчя першої письмової згадки про Меджибіж.

Відкриття туристичного сезону у Меджибізькій фортеці традиційно проходить у вигляді круглого столу наприкінці квітня. Вченою радою визначено, що у 2016 році він відбудеться 22 квітня з залученням керівництва і членів місцевої громади, з запрошенням фахівців з організації туризму та суміжних з ним галузей, а також доповідачів з інших громад, які вже мають досвід реалізації місцевих туристичних проектів та мікропроектів. Мета – взаємовигідне співробітництво громади з державною установою культури, яка для Меджибожа є “містоутворюючою”.

Відзначення 870-ї річниці першої письмової згадки про Меджибіж – нагода, яка може реально мобілізувати громаду та привернути її увагу до того безцінного культурного спадку, яким вона історично володіє. Вчена рада ДІКЗ “Межибіж” прийняла та направила Меджибізькій селищній раді пропозицію визначити дату святкування цієї події – 11 червня з подальшим щорічним відзначенням другої суботи червня як Дня Меджибожа. Науковці пропонують провести напередодні, 10 червня, XV науково-краєзнавчу конференцію “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України”, і в подальшому проводити ці традиційні конференції в якості науково-краєзнавчого внеску до відзначення Дня Меджибожа щорічно. Листи з відповідними пропозиціями направлено Меджибізькій селищній раді.

Жваву дискусію викликало обговорення можливої концепції поповнення музейних фондів заповідника на найближчі роки. Планувати майбутні надходження до фондів – справа складна та невдячна, однак фондово-закупівельна комісія у своїй діяльності, окрім чітких нормативних документів,  у доборі фондових предметів і формуванні колекцій певними повинна керуватися повинна керуватися і тематичними критеріями, і профілем музейного закладу, і можливістю майбутніх реекспозицій. Визначення концептуальних засад формування колекцій для експозицій Меджибізької фортеці буде тривати далі, а у перспективі втілиться у певний програмний документ. Проте вже зараз, на стадії попереднього обговорення, колектив заповідника відчуває необхідність перспективного планування реекспозицій, які мають створити публічний вигляд заповідника через рік, п`ять, десять років і більше.

Вченою радою визначено нові теми досліджень для наукових співробітників – причому пріоритетною тематикою розвідок є та, що безпосередньо пов`язана з комплексом пам`яток Меджибізької фортеці. Необхідність такого спрямування обумовлена пожвавленням проектних, а в подальшому й практичних реставраційних робіт у фортеці. Завданням наукових співробітників заповідника вбачається – забезпечити реставраторів, архітекторів, фахівців інших напрямків максимальним обсягом інформації про той об`єкт, з яким їм належить працювати.

До речі, саме з метою сприяння реставрації палацу Сенявських-Чарторийських та подальшого розвитку усього комплексу Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” провідними темами цьогорічних науково-краєзнавчих конференцій “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України” оголошено питання охорони, дослідження та реставрації пам`яток (конференція пройде 10-11 червня 2016 р.) та музеям і заповідникам в культурних ландшафтах Поділля, України, Східної Європи (конференцію анонсовано на 21 жовтня 2016 р.).

Також Вченою радою ДІКЗ “Межибіж” обговорено питання проходження на базі заповідника практики студентами ВИШів, організацію вологтерської роботи, підготовку програм співраці з науковцями Сходу України та церковними парафіями краю.

Ігор Западенко,
заступник директора ДІКЗ “Межибіж”
з наукової роботи