Вступивши у 2016 рік, Меджибіж увійшов у низку ювілеїв. Ось які визначні дати чекають на нас:
- 870 років першої письмової згадки про Меджибіж (1146 рік). Дату своєї першої письмової згадки стародавні міста святкують як свій день народження, адже час їхньої появи губиться у дописемній давнині. Очікується, що Меджибізька селищна рада встановить певний день для відзначення цієї події, яка надалі буде щорічно відзначатися як День Меджибожа.
- 430 років побудови замкової церкви. Споруджена за часів, коли Меджибожем володів Рафаїл Сенявський (у 1586 р.) як замкова каплиця. Під час османської експансії на Поділлі (1672-1699 рр.) використовувалася як мечеть, з середини XIX ст. була полковою православною церквою. Сильно поруйнована за радянської влади. З 2007 р. є діючим храмом УПЦ КП, освяченим в ім’я св. Миколая. Церква є пам’яткою архітектури національного значення.
- 45 років з часу відкриття першої музейної експозиції у Меджибізькій фортеці (30 березня 1971 р.). Тоді було відкрито першу експозицію історичного відділу, першим завідувачем якого став Михайло Ягодзінський.
- 20 років тому (17 серпня 1996 р.) у Меджибожі було проведено першу науково-практичну конференцію «Меджибіж: 850 років історії». У конференції взяв участь 61 автор. Репринтний збірник матеріалів цієї конференції перевидано у 2013 р.
- 15 років тому було зареєстровано громадську організацію – постійно діючу археологічну експедицію «Меджибіж – 2000». У своєму першому сезоні (листопад 2001 р.) експедиція досліджувала пам’ятку пізнього середньовіччя поблизу Меджибожа – замчище Ракочі.
- 15 років назад Постановою Кабміну України «Про Державний історико-культурний заповідник «Межибіж» від 27 грудня 2001 року № 1759 замковий ансамбль в Меджибожі було оголошено заповідником.
Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” відзначатиме ювілейні події науковими та фестивальними заходами: двома науково-краєзнавчими конференціями з циклу “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України”, П’ятими щорічними археологічними читаннями, байкерським зльотом “МотоМедж”та фестивалем середньовічної культури “Стародавній Меджибіж” і багатьма іншими.
Вероніка Візнюк,
Ігор Западенко