Яким бути іконостасу замкової церкви св. Миколая

IMG_4838

Проект нового іконостасу для церкви святого Миколая, яка є частиною пам`ятки національного значення – комплексу споруд Меджибізької фортеці – обговорили на на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Хмельницької області 9 лютого 2016 р.

Фахівці львівського інституту “Укрзахідпроектреставрація” представили свій ескізний проект багатоярусного іконостасу, який витримано у стилі ренесансу. Перед проектантами постало непросте завдання, оскільки церква є водночас і діючим православним храмом, і має складну 430-річну історію. Побудовано її було як римо-католицьку каплицю для власників Меджибожа Сенявських. Під час османської окупації Поділля 1672-1699 рр. її було перетворено на мечеть, а за часів Російської імперії, після передачі фортеці до військового відомства, каплицю було переобладнано на православну церкву. За радянської влади все внутрішнє начиння церкви було знищено, будівля використовувалася під господарчі потреби, а потім частково зруйнована, зокрема було знищено й іконостас. Діюча православна церква розташована у пам`ятці з 2006 року. Тобто, при створенні нового іконостасу для діючої церкви йдеться про пристосування приміщення, збудованого в одній традиції, під канонічний устрій іншої богослужбової традиції із збереженням стилістичної гармонійності.

IMG_4840

Стиль епохи ренесансу обрано для проекту не випадково, адже то є стиль XVII століття, коли було побудовано пам`ятку.  Ескізним проектом передбачається, що іконостас не закриватиме собою, а підкреслюватиме архітектурні особливості історичної будівлі.

З урахуванням зауважень і пропозицій Консультативної ради робота над проектом триватиме далі.