Вікна, що змінюють бачення світу і нас самих. Спільна виставка Тетяни Цимбарецької і Оксани Шевчук


IMG_3916
Спільний творчий проект художниці Тетяни Цимбарецької та фотографа Оксани Шевчук презентовано хмельничанам 16 грудня 2015 р. у Рів’єра Холлі, що знаходиться у ТРЦ “Оазис”. Незвичайну, чарівну атмосферу створило напередодні циклу зимових свят поєднання етнічних традицій в малярстві і фотографії.

Тетяна Цимбарецька представила на новій виставці велику серію своїх робіт, які виконано у техніці народної ікони на склі. “Вікна, що змінюють” – недаремно таку назву отримала ця виставка, адже довершено ці ікони не звичайними рамами. Вони написані на склі старих вікон, які збереглися від сільських хат і давніх міських будинків. Раніше ці вікна відкривали погляду те, що відбувалося у дворах і на вулицях – тепер, як урочисті храмові вітражі, вони відкривають за собою картини вищого божественного стіту і святі лики, якими він населений. До того ж цей божественний світ постає у вікнах не трансцендентно непізнаваним, а таким яскравим і веселково різнобарвним, яким він є у дитячій та народній уяві.

IMG_4083

Рік тому одна з перших виставок Тетяни Цимбарецької демонструвалася у Меджибізькій фортеці. Вінницький краєзнавець і колекціонер кандидат історичних наук Віктор Косаківський розповідав, що, коли вперше побачив ікони на склі у виставковій залі – здивувався, що у ДІКЗ “Межибіж” є колекція давніх народних ікон з Західної України. І був щиро вражений, коли дізнався, що цю традицію відроджує та продовжує сучасна хмельницька художниця.

IMG_3881

“Цей незвичайний жанр духовного живопису наводить на згадку філософську пісню Андрія Макаревича про три вікна, які дивляться у різні краї світу”, – каже, відкриваючи виставку, митрополит Хмельницький і Кам’янец-Подільський УПЦ КП Антоній. “Це – традиція українського барокко, яка з’явилася ще до самої епохи барокко, і продовжує жити сьогодні”, – зазначає митрофорний протоїєрей УПЦ Олександр Дацюк. “Це – той світлий образ України, який оселився в душі Тетяни, хоч народилася вона й не тут”, – каже заступник Хмельницького міського голови Галина Мельник.

IMG_4027

IMG_4056

IMG_4042

Але це – лише одна частина експозиції… Адже у кожній хаті, окрім іконостасу з святими образами, був ще один своєрідний “вівтар” з дорогими обличчями – великі і маленькі рамки з рідкісними на той час, і тому ревно збереженими фотографіями дідусів та бабусь, батьків, дядьків та тіток… Усієї великої рідні… Ці давні фотографії, деякі початку ХХ століття, довершують атмосферу виставкового залу-“родинної хати”, а також слугують емоційним містком, який веде відвідувачів виставки до їншої її змістовної частини: робіт фотографа Оксани Шевчук. Більш сучасні, але також наповнені українською етнікою – вони утворюють у виставковій залі поєднання світів минулого і сьогоднішнього. І засвідчують, що і в нашому сьогоднішньому світі присутнє те щире, родинне тепло, яке передається від покоління до покоління.

Разом з художніми та фотографічними образами справжнє народне свято під час відкриття виставки створив молодіжний фольклорний гурт “Ладовиці” під керівництвом Ірини Телюх – незвичайний колектив, який досліджує, зберігає та поширює співану культурну спадщину Поділля. Справжні народні духовні пісні та колядки, які виникли з народного розуміння християнських традицій, напрочуд гармонійно поєдналися з експозицією.

IMG_4050

IMG_3901

Виставка триватиме до 10 січня 2016 р. Вхід вільний.