5 травня 2017 р. Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” спільно з відділом освіти, молоді, спорту, культури і туризму виконавчого комітету Меджибізької селищної ради організували для учнів шкіл меджибізької ОТГ уроки Пам’яті і примирення, приурочені вшануванню трагічних подій Другої світової війни.
Провідний науковий співробітник заповідника Ірина Ярославівна Леськів провела 6 уроків Пам’яті для учнів Меджибізької, Голосківської, Требуховецької ЗОШ І-ІІІ ступенів, Лисогірської, Головчинецької, Ставницької ЗОШ І-ІІ ступенів і Митковецького та Шрубківського НВК.
Вона розповідала про те, що нарешті Україна приєдналася до загальноєвропейського сприйняття війни як трагедії. Наголошувала на тому, що ми повинні відійти від радянського сприйняття “Перемоги як великого свята”, бо війна – це трагедія. Розповіла про становище України на початку та під час війни. У той час українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси. У своїй розповіді наголошувала на подвигах і стражданнях українського народу, боротьбу УПА – як єдину проукраїнську армію, яка воювала за незалежність України, про те, що українці воювали в різних арміях і вбивали один одного, наприклад у битві під Бродами, де українці в лавах СС “Галичина” воювали проти українців в лавах Червоної армії. Ірина Ярославівна проводила паралелі зі сучасним становищем на сході України, що й тоді і зараз кожен переконаний у своїй правоті, через те українці після поразки Української революції 1917-1921 рр. були під владою тоталітарної держави аж до 1991 р. Вона акцентувала увагу на тому, що перемога 1945 р. була, але не була нашою, бо українці перемогли, коли стали незалежною державою. Діти та присутні вчителі дізналися багато нової інформації під час років пам’яті, а також оглянули тимчасову тематичну виставку предметів часів Другої світової війни, які зберігаються в фондах ДІКЗ “Межибіж”.