Зануритися в глиб віків. З нагоди Всесвітнього Дня музеїв науковці Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” взялися навчати школярів тонкощам археологічної справи. В рамках Дня ДІКЗ “Межибіж” в Хмельницькій обласній дитячій бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка гості підготували для дітей виставку старовинних цеглин, розповідь про роботу науковців і найцікавіший сюрприз – майстер-клас з археологічних пошуків.
Цим цеглинам близько чотирьох сотень років, а найстарші датуються ще 16 століттям. Вони у бібліотеці з’явилися не просто так – завдяки міні-виставці науковці з Меджибожа хочуть розказати хмельницьким школярам більше про свою справу.
– Кожна цеглинка – це період розвитку фортеці, її розбудови, – розповідає директор ДІКЗ “Межибіж” Олег Погорілець. – Але ці цеглинки ще цікаві тим, що тут є сліди, відбитки часу. Коли ці цеглинки сохли і ще були вологими, по них міг пробігти пес, чи кіт пройтися, чи курка, чи чапля – і ці відбитки нами були знайдені під час археологічних досліджень.
Серед тих, хто допомагає проводити розкопки у фортеці – чимало волонтерів, каже Олег Погорілець. Тож допомагати у цй справі можна і без спеціальної освіти, головне – бажання.
Саме азам пошуку історичних скарбів дітей на майстер–класі навчає археолог Віктор Вєтров. Він за час своєї наукової діяльності встиг відшукати на теренах країни пам’ятки, яким по сотні тисяч років. У цих квадратних сантиметрах піску зачаїлися декілька експонатів минулих епох.
Науковець демонструє присутнім, як за допомогою найнеобхідніших інструментів у надрах землі можна знайти безліч цікавинок. А ще вірить – серед школярів, що завітали на зустріч, знайдуться і його послідовники:
– Пояснювати працю науковців, на мій погляд, необхідно на таких прикладах. Історію необхідно відчувати руками, тоді вона ближча до серця.
Відшукати знахідку – це лише початок роботи для науковця. Адже для відтворення подій історичних часів важлива кожна деталь. Тож свою роботу археологи жартома порівнюють зі слідчими діями оперативників.
– Для археологів і для істориків має значення і сам предмет, і місце, де він виявлений. За яких обставин, що знайдено поряд з ним… Адже ці предмети, або як їх ще називають артефакти, є ніби речовими доказами, за якими відновлюється картина давно забутих подій, – каже науковий співробітник Ігор Западенко.
Зустріч зі школярами науковці провели з нагоди Всесвітнього Дня музеїв, а ще запевнили – державний заповідник «Меджибіж» готовий здивувати маленьких відвідувачів цікавими екскурсіями.