Проект резолюції круглого столу “Співпраця Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” з Меджибізькою ОТГ щодо дотримання пам’яткоохоронного законодавства і збереження історичної забудови”

ПРОЕКТ

РЕЗОЛЮЦІЯ

круглого столу “Співпраця Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” з Меджибізькою ОТГ щодо дотримання пам’яткоохоронного законодавства і збереження історичної забудови”

Меджибізька об’єднана територіальна громада має на своїй території унікальний ресурс, яким є комплекс пам’яток історії та культури, створений впродовж століть різними поколіннями та народами. Цей комплекс надзвичайно цінних надбань, що привертає увагу всієї України, а також представників різних країн Європи та світу, внесено до переліків пам’яток національного та місцевого значення.

Саме Меджибізькій об’єднаній територіальній громаді випала особлива перевага мати такі унікальні надбання у своєму розпорядженні. Пам’ятки історії та культури, що знаходяться на славній Меджибіжчині, є основою самоідентифікації для всіх, хто тут народився, живе та працює; предметом гордості за свій край. Окрім того, комплекс пам’яток історії та культури Меджибіжчини є щедрим джерелом економічного та соціального розвитку, і саме від меджибізької громади насамперед залежить його дбайливе та ефективне використання.

Особливо підкреслюємо, що культурне, історичне, архітектурне та археологічне надбання   –  це ресурс надзвичайно потужний та перспективний, однак не поновлюваний, на відміну від багатьох інших ресурсів. Якщо втрачається певна його частина (будівля, пам’ятка, предмет, об’єкт), то його вже неможливо повернути у повноті його цінності, а відтворити образ втраченої пам’ятки надзвичайно складно. Тому заради власного сьогодення та майбутнього, з метою соціального та економічного розвитку, залучення інвестицій та культурних програм з України і з-за кордону, активізації туристичної галузі, збільшення зайнятості та підвищення добробуту місцевих мешканців громади збереження окремих пам’яток та цілісного історико-культурного ландшафту є одним з пріоритетних завдань Меджибізької об’єднаної територіальної громади.

Оскільки пункт 10 статті 33 Закону України “Про місцеве самоврядування” покладає на селищну раду та її виконавчі органи обов’язки із забезпечення охорони пам’яток iсторiї та культури, збереження та використання культурного надбання, рекомендуємо Меджибізькій об’єднаній територіальній громаді:

  1. Неухильно дотримуватися вимог чинного законодавства про охорону культурної спадщини. Оформити охоронні договори на всі пам’ятки, що розташовані на території громади.
  2. У питаннях охорони та використання пам’яток національного та місцевого значення взаємодіяти з профільними фахівцями Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації, Відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області та з дирекцією Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” як територіального науково-методичного центру.
  3. Розробити оновлений Історико-архітектурний опорний план з залученням відповідних наукових та проектних установ, поклавши в основу Генеральний план розвитку Державного історико – культурного заповідника “Межибіж”.
  4. Покласти розроблений Історико-архітектурний опорний план в основу Генерального плану  –  Стратегії розвитку Меджибізької об’єднаної територіальної громади.
  5. У ході підготовки та погодження архітектурної і проектної документації щодо будівництва на землях Меджибізької об’єднаної громади, а також під час відведення земельних ділянок будь якої форми власності через систему землевпорядкування включати висновки археологічної експертизи в перелік необхідної документації.
  6. Продовжити спільне з Державним історико-культурним заповідником “Межибіж” проведення просвітницької роботи серед мешканців Меджибізької об’єднаної територіальної громади щодо збереження та цільового використання об’єктів культурної спадщини, відтворення автентичного історико-культурного ландшафту, розвитку культурного туризму та супутньої інфраструктури.
  7. Здійснити маркування пам’яток на території Меджибізької об’єднаної територіальної громади.
  8. До 425-річчя надання Меджибожу магдебурзького права (2018 рік) провести конкурс на створення кращого проекту пам’ятного знаку до цієї історичної дати. Внести клопотання про випуск пам’ятної монети, марки, конверту на честь визначної події.