Презентовано новий том “Календарю знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини” – малої енциклопедії краю

IMG_9378

21 січня 2016 р. науковці ДІКЗ “Межибіж” взяли участь у презентації ювілейного 50-го випуску “Календарю знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини” – щорічного видання, яке півстоліття виходить у світ завдяки краєзнавчій та видавничій праці колективу Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського разом з широким колом дослідників і краєзнавців.

IMG_9380

Меджибіж кількаразово увійшов на сторінки ювілейного випуску Календаря: адже 2016 рік і для заповідника, і для містечка має кілька визначних дат. Це 870-річчя першої письмової згадки про Меджибіж, 45-річчя заснування Меджибізького історико-етнографічного музею і 25-річчя утворення на його базі Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”.

IMG_9388

Голова Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України Юрій Блажевич Показав учасникам презентації той найперший “Календар знаменних і пам’ятних дат”, який вийшов у 1966 році: “Він друкувався на друкарській машинці і тиражувався на ротаторі. Він був заідеологізований. Він готувався практично аматорським методом. Але у нього тоді увійшли й дійсно важливі події, про які й сьогодні повинна знати громадськість Хмельниччини”.

IMG_9389

“Календар, який рік у рік видає бібліотека, по суті є малою енциклопедією Хмельниччини. Поки науковці і краєзнавці розмірковують про видання великої енциклопедії області – ви вже 50 років її створюєте”, – сказала голова Хмельницької міської “Просвіти” Зоя Діденко. Від простого переліку ключових офіційних та неофіційних дат і ювілеїв Календар перетворився у грунтовне краєзнавче видання. Над його створенням працює не тільки колектив краєзнавчого відділу та всієї бібліотеки, а й широке коло авторів-краєзнавців з різних місць Хмельницької області. Окрім хронології, до нього входять краєзнавчі статті про людей та про події, які присутні на сторінках кожного чергового щорічного випуску.

Директор ДІКЗ “Межибіж” Олег Погорілець під час обговорення запропонував доповнити наступні випуски календаря розділом, в якому б анонсувалися важливі наступні культурні і наукові події прийдешнього року: наукові конференції, фестивалі, великі музейні проекти тощо. Він наголосив на необхідності вийти з виданням Календарю на нову аудиторію: об’єднані територіальні громади. “Протягом наступного року громади встануть на ноги, відчують свої можливості та обов’язки. І кожен далекоглядний голова громади заздалегіть подбає про те, щоб забезпечити її 10-15 примірниками “Календарю знаменних і пам’ятних дат” – зокрема, забезпечити ними школи”, – зазначив він. Наразі ж ДІКЗ “Межибіж” за власною ініціативою забезпечить цим довідково-краєзнавчим виданням школи Меджибізької територіальної громади та Летичева.

“Календар знаменних і пам’ятних дат Хмельниччини” на 2016 рік у хронологічній частині також доступний онлайн на сайті Хмельницької ОУНБ ім. М. Островського.

Науково-редакційна рада Хмельницької універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського запрошує усіх фахівців в різних сфераї життя краю і краєзнавців вже зараз долучатися до створення “Календарю знаменних і пам’ятних дат” на 2017 рік, пропонуючи нові визначні дати та свої статті до публікації у виданні.

Старший науковий співробітник 
ДІКЗ “Межибіж”
Ігор Западенко