Об’єднані історією. День музеїв в Меджибожі відзначали 4 історичних міста

Потужна хвиля негоди, яка накрила Західну Україну і навіть порушила мобільний зв’язок, змусила внести зміни, але не скасувала відзначення 18 травня Міжнародного дня музеїв в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж”. Цього вечора у Меджибізькій фортеці відбулася товариська зустріч шанувальників історії з чотирьох стародавніх подільських міст та містечок: Меджибожа, Зінькова, Старої Синяви і Бару.

Цікаво, що саме Меджибіж у давнину був центром ключа подільських маєтків роду Сенявських, до якого належали й Зіньків та Стара Синява, а місто Бар на Вінниччині засноване герцогинею Боною Сфорцою, яку, за переказами, об’єднували з Миколаєм Сенявським більш ніж ділові взаємини.

Вітаючи друзів з подільських містечок, директор Польського дому у м. Бар Ігор Лозінський наголосив на великих можливостях, які дає подолянам щедра історико-культурна спадщина, як матеріальна (фортеці, замки, музеї), так і нематеріальна (полікультурні традиції). А директор Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” Олег Погорілець розповів про співпрацю з дослідження і використання Барського замку та інші двосторонні ініціативи, які вже реалізуються заповідником “Межибіж” і громадою м. Бар з ініціативи міського голови Артура Цицюрського. Він також запросив до розширення зв’язків історичних містечок не тільки під час туристичних подій, а й насамперед у спільному збереженні та використанні культурної спадщини для розвитку громад.

Вчитель Старосинявського навчально-виховного комплексу Таміла Буравська привітала спільноту подільських містечок з святом музеїв. Хоч замок та інші давні об’єкти Старої Синяви майже втрачені попередніми поколіннями – неможливо стерти пам’ять і гордість за багатогранну подільську історію.
Багатокультурну атмосферу подільських містечок артистично відтворили гості з Зіньківського навчально-виховного комплексу – колектив фіналістів всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів (керівники Валентина Когут і Галина Бернацька). У своїй виставі вони оригінально поєднали історію Меджибожа та Зінькова, перший з яких був відомий повітовим училищем, яке рівно 200 років тому заснував князь Адам Єжи Чарторийський, а другий славився ярмарком, що діяв аж до другої половини ХХ століття.

За традицією “Ночі музеїв” гостям були показані виставки незвичайних експонатів. Вони побачили та почули історії унікальних предметів з Меджибізької фортеці, які були знайдені археологами у ході реставраційних робіт.

Анонсована ж раніше “Ніч музеїв OPEN AIR в Меджибізькій фортеці” з великою програмою на замковому подвір’ї, турніром для відвідувачів та екскурсіями до підземель відбудеться у середині червня, коли гарна погода сприятиме подорожам та розвагам просто неба.

Фото О. Трембовецького, О. Ярославцева, І. Западенка