“Науковий вісник “Межибіж” презентовано бібліотекам

dsc_7760

Публічні обласні бібліотеки Хмельниччини та бібліотеки вищих навчальних закладів обласного центру отримали друковані примірники та компакт-диски з електронною версією періодичного видання «Науковий вісник «Межибіж» №1ʼ2016. Таким подарунком завершили науковці Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» презентацію чергового, оновленого, випуску свого періодичного видання.

Компакт-диски з електронною версією видання отримали й усі учасники презентації. І це не випадково: адже, починаючи з цього номеру, «Науковий вісник «Межибіж» отримав низку новацій. Найпершою з них є вільне поширення цього науково-краєзнавчого видання серед науковців, краєзнавців та усіх, кому цікаві вітчизняна та зарубіжна історія, культура та охорона пам’яток. Віднині і надалі «Науковий вісник «Межибіж» виходитиме на умовах ліцензії «Creative Commons» – коли автори дозволяють вільно відтворювати та поширювати свої твори з метою зробити їх доступними широкому загалу. Відтак, першим кроком, який зробили видавці «Наукового вісника» після виходу друком тиражу у 100 примірників — це виклали електронну версію видання в інтернеті. Зараз, окрім сотень переглядів онлайн, в середньому 2 рази на добу користувачі вільно завантажують собі файли видання, а відтак протягом минулого місяця тираж видання практично подвоївся, і буде рости далі без обмежень.

Чим же зацікавив читачів «Науковий вісник «Межибіж» №1ʼ2016? У цьому випуску на 360 сторінках з багатьма фотографіями, картами, малюнками опубліковано матеріали науково-краєзнавчої конференції ХV науково-краєзнавчої конференції «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: досягнення та тенденції розвитку охорони, дослідження та реставрації пам’яток історії і архітектури Східної Європи», яка працювала у Меджибізькій фортеці 24 червня 2016 р. Як розповів директор ДІКЗ «Межибіж» і голова редколегії видання Олег Погорілець, до цього випуску увійшло 63 статті з питань історії, охорони та реставрації пам‘яток, над якими працював 81 автор. Тематика публікацій охоплює географію від Слобожанщини до Галичини, Волині, Литви, Словаччини, культуру України і Польщі, час від Середньовіччя до новітньої історії. Об’єктами авторських досліджень є палаци, церкви, фортифікаційні споруди та комплекси. Окремі публікації присвячено культурним ландшафтам, частиною яких є пам’ятки.

Автори статей представляють 27 міст, містечок і сіл України, а також Литву. Серед авторів статей 4 є докторами і 23 – кандидатами наук.

З 2009 р., тобто з часу початку активної наукової діяльності, в ДІКЗ «Межибіж» проведено 25 наукових і науково-практичних конференцій як самостійно, так і у співпраці з науковими та вищими навчальними закладами. Вийшло друком 16 випусків «Наукового вісника «Межибіж», 4 випуски «Археологічних студій», 9 випусків часопису «Меджибізький замок». Це – понад 1100 статей з історії Меджибожа, Поділля, України та Східної Європи. Окрім названих періодичних та серійних видань, заповідником видано 21 різноманітне книжкове видання, у тому числі 9 персональних збірників наукового доробку працівників ДІКЗ. Серед них – збірники праць колишніх працівників, які започаткували становлення заповідника як музейної і заповідної установи: Михайла Ягодзінського, Мирослава Пінчака та інших.

Серед інших новацій «Наукового вісника «Межибіж» слід зазначити збільшення формату та зміну його дизайну задля зручності читачів. Також особливістю є те, що презентований номер видання повністю підготований до друку колективом ДІКЗ «Межибіж», при тому для його підготовки застосовано винятково вільне (Open Source) програмне забезпечення.

Зараз вже готується до друку наступний номер «Наукового вісника «Межибіж», до якого увійдуть матеріали ХVI науково-краєзнавчу конференцію «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: музеї в культурних ландшафтах України і Східної Європи». На черзі — видання матеріалів V Археологічних читань, які відбудуться у Меджибізькій фортеці 9 грудня 2016 р. До «редакційного портфелю» на сьогоднішній день вже надійшло понад 50 публікацій до їх програми.

“Науковий вісник “Межибіж” №1ʼ2016 можна вільно звантажити за посиланням: https://www.academia.edu/29543942