24 жовтня 2014 року в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” відбулася XII науково-краєзнавча конференція “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: історія релігії на теренах Поділля та Південно-Східної Волині”.
“Тематика релігії й раніше звучала на наукових форумах у заповіднику “Межибіж”, але центральною темою її проголошено вперше. Напрямком чергової конференції тему релігії ми обрали цілком закономірно, адже вона об’єднує в собі багато інших тем. Століттями й тисячоліттями вірування людей впливали на суспільне життя, політику, освіту і науку, були причиною підйому та падіння міст та держав. А життя громади традиційно будувалося навколо храмів – церков, костелів, синагог”, – наголосив директор ДІКЗ “Межибіж”, відкриваючи конференцію.
На конференцію було заявлено понад 80 доповідей від 85 дослідників з семи областей: вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Київської, Рівненської, Тернопільської та Хмельницької. Серед авторів – 9 докторів та 36 кандидатів наук, 16 аспірантів та здобувачів, 4 студенти. Послужила науково-краєзнавча конференція й нагодою для продовження конструктивного міжцерковного діалогу: в якості доповідачів виступили й священники Української Православної Церкви Київського та Московського патріархатів.
Тематика ж історико-краєзнавчих розвідок, представлених авторами, географічно охоплює майже всю Україну у часі від Київської Русі до сучасності, а конфесійно – від язичницьких дохристиянських вірувань до сьогоднішніх процесів у християнстві, іудаїзмі, ісламі. Важливими науково-практичними працями для розуміння суспільного впливу релігії стали доповіді “Державно-церковні взаємини в україні у 1940-х – 1960-х роках” професора Олександра Григоренка, “Пастир, вчитель, патріот – світлої пам’яті блаженнішого митрополита Володимира” протоієрея Олександра Дацюка та інші. А доповідь настоятеля замкової церкви св. Миколая отця Петра Леськіва про відновлення цього храму стала яскравою ілюстрацією як історії пошуку міжконфесійного порозуміння, так і успішної співпраці між церквою та історико-культурним заповідником.
До XII науково-краєзнавчої конференції було приурочено й відкриття виставки іконопису “Образи святі” хмельницької художниці Тетяни Цимбарецької. Художниця пише образи як у класичній техніці, так і за народними зразками на склі. Ії роботи отримали схвальні відгуки і священнослужителів, і гостей-краєзнавців, для яких стало відкриттям, що майже забута техніка народної ікони відроджується у Хмельницькому.
Наступну науково-краєзнавчу конференцію у Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” заплановано на червень 2015 року. Її буде присвячено архітеутурній спадщині оборонних споруд України від найдавніших часів до кінця XVIII ст.