ХVI науково-краєзнавча конференція “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: музеї в культурних ландшафтах України і Східної Європи” відбулася в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” 28 жовтня 2016 р.
Головну тему конференції організатори цього разу обрали співзвучною цьогорічній темі міжнародного Дня музеїв, яку ICOM визначив як “Музеї і культурний ландшафт”. Оскільки музеї і заповідники утворюються та діють не у вакуумі, а у тісному зв’язку з культурним середовищем і соціумом, а також самі є чинником утворення культурного ландшафту міст, сіл, громад, країни – коло питань, які обговорювалися на конференції мало різнобічну спрямованість.
Теоретичним аспектам музейної справи та їх практичній реалізації були присвячені доповіді Олексія Караманова (м. Львів) “Мова експозиції як чинник ефективної музейної комунікації”, Олени Ілясової (м. Одеса) “Музей. Внутри и снаружи”: из опыта реализации проекта”, колективу авторів під керівництвом Андрія Орлова (м. Харків) “Учасницькі практики: досвід шкільного музею” та інші. Науковцями Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” було представлено власне бачення концепцій наукової роботи заповідного закладу та поповнення його фондів. Ці теми є предметом для дискусій у музейному середовищі, тому для заповідника було важливо почути думки колег і врахувати їх у подальшій діяльності. Низку повідомлень було присвячено історії створення, експозиціям і фондам різноманітних державних і недержавних музеїв. Роботу другої секції конференції було присвячено персоналіям, об’єктам історико-культурного середовища, в якому діють музеї, а також темам суспільного життя та об’єктам культури, які заслуговують на музеєфікацію.
Свою нову книгу “Теорія архітектури, містика і війна” та інші видання презентувала учасникам конференції мистецтвознавець та історик архітектури Катерина Липа. А ДІКЗ “Межибіж” презентував науковцям, музейникам і краєзнавцям чергове число “Наукового вісника “Межибіж”, який щойно вийшов з друку. У “Науковому віснику “Межибіж” №1’2016 опубліковано матеріали ХV науково-краєзнавчої конференції “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: досягнення та тенденції розвитку охорони, дослідження та реставрації пам’яток історії і архітектури Східної Європи”, яка відбулася 24 червня 2016 р.
“Науковий вісник “Межибіж”, починаючи з цього випуску, зазнав істотних змін. Оновлено формат та оформлення, але найголовніше те, що тепер він публікується на умовах ліцензії “Creative Commons із зазначенням авторства – Поширення на тих самих умовах”. Це передбачає вільне і безкоштовне поширення копій видання. За вказаним посиланням електронну копію “Наукового вісника “Межибіж” вже можна вільно звантажити для користування.
До програми ХVI науково-краєзнавчої конференції “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України” увійшло 63 доповіді від 81 автора, які представляють 25 міст, містечок і сіл. Матеріали конференції будуть опубліковані у наступному випуску “Наукового вісника “Межибіж”. Впродовж листопада 2016 р. автори, які бажають опублікувати свої статті, що відповідають тематиці конференції, можуть надіслати свої матеріали на адресу mezhybizh@gmail.com.