Діти допомагають науковцям відкривати таємниці, приховані часом і товщею землі. Учні-учасники археологічної секції Київської Малої академії наук учнівської молоді два літа поспіль (2012 та 2013 року) “виїздили в поле” до Меджибожа. Що таке польова робота археологів, які пам’ятки історії людства доводилося досліджувати, для чого люди намагаються за віднайденими фрагментами відновити втрачену давнину – розповідається у книжці Олени Кухарської, яку нещодавно видано Київською МАН.
Книжка “Наука, озброєна лопатою” є водночас і хронікою кількох учнівських експедицій, які здійснювалися під проводом Інституту археології НАН України, і чудово ілюстрованим довідничком з археології для початківців. Просто, але доступно видання розповідає про основні поняття археологічної науки не тільки дітям, а й дорослим. Адже й дорослі у своїй більшості вперше відкривають для себе, що археологічний пошук – це не просто “копай глибше, викопуй більше, знайшов – радій”, а складний та відповідальний процес, подібний до роботи експертів-правоохоронців. Польова документація, креслення, фотофіксація, камеральна обробка матеріалів – про це все розповідається доступно та захоплююче, з фотографіями та малюнками. Розповідається про склад експедиції та мету роботи кожного фахівця, проінструменти, методику пошуку, про зразки давніх предметів, які найчастіше знаходять.
Київські школярі брали участь у розкопках двох місцезнаходжень: палеолітичної стоянки та Меджибізького замку. На палеолітичній пам’ятці дослідники з допомогою юних археологів дослідили шари віком 400-600 тис. років та дісталися шару віком близько 800 тис. років. А у замку, щоб дістатися часових глибин, довелося пройти культурні шари від радянського періоду до трипільської культури. Юні помічники навчилися робити зачистку кожного шару, розчищати ножем та щіткою знайдені артефакти, фіксувати знайдене, здійснювати камеральну обробку. А знайти вдалося чимало: залишки стародавнього посуду, кахлів, знарядь праці, арбалетні стріли, прикраси та інші вироби…
“Археологічна практика – це не тільки робота на розкопі… Життя є життя, а в експедиції воно просто сконцентроване у часі і вміщає в себе і роботу, і навчання, і відпочинок, і свята, і спвіробітництво, і дружбу”, – пише Олена Кухарська. Розповідаючи про всі ці події змістовного літа, нова книжка зацікавить долучитися до наукових досліджень і школярів, і їхніх педагогів, і батьків.