Дивовижною історією одного року життя у Меджибожі національного георя Польщі та США Тадеуша Костюшка поділився заповідник “Межибіж” з учасниками Полонійного Дня Двомовності, який відбувся 15 жовтня 2016 р. в Хмельницькому обласному науково-методичного центру культури і мистецтва.
Велику культурно-просвітницьку програму підготували і показали слухачі курсів польської мови, які веде доктор Даріуш Маркевич, представник Осередку Розвитку Польської Освіти за Кордоном (ORPEG). Знайомлячи гостей Дня Двомовності з цією освітньою програмою, доктор Маркевич зокрема розповів, що зараз за кордонами Польщі працює 100 його колег – викладачів польської мови: в Україні, Росії, Казахстані (де проживають нащадки поляків, яких раяднська репресивна влада прирекла на заслання у 1930-х рр.). Але, якщо у таких країнах як Аргентина і Туреччина працює по одному викладачу-полоністу з програми ORPEG, а у Росії – 6, то в Україні їх працює 46. І це підкреслює давній історичний зв’язок між нашими народами та велику зацікавленість громадян України у пізнанні польської мови та культури.
Польською та українською мовами звучали у програмі Дня Двомовності виступи співаків та читців, міжнаціональною мовою музики звучали твори українських і польських композиторів. Своєю майстерністю дялилися з слухачами Євгенія Белова-Богдан, Олександр Кошовий, Віталій Самолюк і багато інших. Справіжнім дивом вечора були польські пісні у майстерному виконанні Валентини Масловської – лауреатки вокальних конкурсів, студентки Університету Марії Склодовської-Кюрі в Любліні. Співав для українсько-польської спільноти народний аматорський ансамбль “Розмарин”.
Організаторами щорічного проведення Полонійного Дня Двомовності є Польсько-Український центр при Хмельницькому Національному університеті, обласний відділ Товариства вчителів полоністів України, Хмельницький обласний осередок Спілки поляків України, Культурно-освітній центр імені Юліуша Словацького Польської громади міста Хмельницького.