Лев Квітко – репресований письменник із Голоскова

Квітко_Лев

20 жовтня 2015 р. в ДІКЗ “Межибіж” відбулася інформаційна година, присвячена 125-річчю Лева Мойсейовича Квітка – єврейського письменника, який народився в Голоскові, неподалік Меджибожа.

Ранні рокиРедагувати

Народився в містечку Голосків Подільської губернії (тепер село Летичівського районуХмельницької області України), за документами — 11 листопада 1890 року, але точної дати свого народження не знав і називав імовірно 1893 або 1895 рр. Рано осиротів, виховувався бабусею, деякий час навчався в хедері, з дитинства був змушений працювати.

Літературна діяльністьРедагувати

Вірші почав писати з 12 років (або, можливо, раніше — через плутанину з датою його народження). Перша публікація в травні 1917 року в соціалістичній газеті «Дос фрае Ворт» («Вільне слово»). Перша збірка — «Ліделех» («Пісеньки», Київ, 1917).

З середини 1921 жив і публікувався в Берліні, потім у Гамбурзі, де працював у радянському торговому представництві, друкувався як у радянських, так і в західних періодичних виданнях. Тут же вступив у компартію, вів комуністичну агітацію серед робітників. У 1925році, побоюючись арешту, переїхав в СРСР. Випустив безліч книг для дітей (тільки за 1928 рік вийшло 17 книг).

« «З радянських єврейських письменників Лев Квітко, напевно, найпопулярніший. Популярність завоював головним чином завдяки своїм дитячим віршам. Але, говорячи про майстерність Квітко, критики нерідко забували, що його дивовижні, визнані класичними вірші, на яких виросло кілька поколінь радянської дітвори, – тільки одна з граней його таланту. »  »

 — Літературознавець Г. Ременік.

За їдкі сатиричні вірші, опубліковані в журналі «Ді ройте велт» («Червоний світ»), був звинувачений у «правому ухилі» і виключений з редакції журналу. У 1931 вступив робочим наХарківський тракторний завод. Потім продовжив професійну літературну діяльність. Справою всього життя Лев Квітко вважав автобіографічний роман у віршах «Юнге Йорн» («Роки молоді»), над яким працював тринадцять років (1928–1941, перша публікація: Каунас, 1941, російською мовою вийшов в 1968 р.).

До 1934 р. жив у Харкові, потім мешкав у Києві, в будинку письменників Роліт, з 1936 року — в Москві. У 1939 р. вступив у ВКП (б).

ЗагибельРедагувати

У роки війни був членом Єврейського антифашистського комітету і редколегії газети ЄАК «Єйнікайт» («Єдність»), в 1947–1948 рр. — Літературно-мистецького альманаху «Гэймланд» («Батьківщина»).

Арештований 22 січня 1949 року і 12 серпня 1952 року розстріляний у числі провідних діячів Єврейського антифашистського комітету.

ЛітератураРедагувати

«Вы из Киева плывёте…» Стихи и судьба Льва Квитко // Петровский М. С. Городу и миру: Киевские очерки. — К.: Рад. письменник, 1990. — С. 287–308.

Джерело: Вікіпедія