XIV науково-краєзнавча конференція “Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: містечка Правобережної України – історія, проблеми, перспективи розвитку”, відбулася в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” 30 жовтня 2015 р.
Відкриваючи пленарне засідання, директор ДІКЗ “Межибіж” Олег Погорілець зазначив: “До теми містечок Правобережжя ми звернулися у знаковий час, коли в Україні відбувається адміністративно-територіальна реформа, об’єднання громад. Центром об’єднання восьми навколишніх громад віднедавна є й Меджибіж. Історія повторюється, адже з 1923 по 1959 рік Меджибіж був районним центром з усіма районними органами влади, тут видавалася районна газета, діяли установи і підприємства. Трансформаціям різноманітних сфер міського життя в їх історичній ретроспективі присвячена й наша робота”.
Поряд з досвідченими дослідниками у конференції взяли участь і нові доповідачі. Одним з дебютантів XIV меджибізької конференції є Тетяна Попадюк – директор загальноосвітньої школи села Требухівці, яке у давнину було передмістям Меджибожа, а нині є самостійним населеним пунктом. Як відзначили учасники науково-краєзнавчого зібрання, її оглядова доповідь з історії Требухівців, з доповненнями і доопрацюваням, варта видання самостійною книжкою. Таких сіл та містечок, історію яких необхідно зберегти від забуття – безліч. Як наголосив інший дебютант конференції Тарас Свистун (м. Красилів), “занадто довго історики і краєзнавці концентрувалися на макроісторії та глобальних процесах, ігноруючи при тому мікроісторію. Але ж саме тут, на численних “малих батьківщинах” і відбувалися безпосередньо всі ті події, з яких складалася потужна історична течія”.
Тематика доповідей учасників конференції охоплювала саме таку “мікроісторію” малих міст, містечок і сіл, що мали міський статус або були частинами міст Поділля та Волині. В науковий обіг введено результати досліджень документів і фактів з управління і судочинства, містобудування, демографії, економіки, освіти та інших сфер життєдіяності, як вона відбувалася на містечковому рівні. “Містечковому” не у сенсі применшення, а у адміністративно-територіальному розумінні.
До участі у конференції прийнято 40 доповідей 45 авторів з Меджибожа, Києва, Дніпропетровська, Хмельницького, Вінниці, Луцька, Кам’янця-Подільського, Острога, Красилова, Старокостянтинова, Старої Синяви, Летичева. Збірку матералів конференції буде видано друком у грудні 2015 року. Авторів, які бажають долучитися до цього видання, організатори конференції запрошують до 1 грудня 2015 р. надіслати свої статті відповідно до тематики та встановлених вимог до оформлення (контактний e-mail: mezhybizh@ukr.net).
Ігор Западенко,
науковий співробітник ДІКЗ “Межибіж”