Гроші давні та сучасні, справжні та підробні, історія та сучасність: міжнародна нумізматична конференція в Меджибожі

DSCN6051

П’ята міжнародна наукова конференція “Актуальні проблеми нумізматики у системі спеціальних галузей історичної науки” відбулася 21-22 червня у Меджибізькій фортеці. Її учасниками були дослідники з п’яти країн: України, Польщі, Молдови, Білорусі та Словаччини.

Впродовж двох днів науковці і краєзнавці ділилися напрацюваннями та дискутували про знахідки та дослідження науки про дослідження монет і монетних скарбів, а також суміжних наукових дисциплін: сфрагістики (науки печатки), фалеристики (науки про нагрудні знаки, зокрема нагороди), боністики (науки про паперові гроші та цінні папери) і археології як універсальної науки, яка пов’язує усі названі галузі історії.

DSCN6005

DSCN5992

DSCN6034

Учасникам конференції було презентовано виставку археологічних знахідок, у тому числі монет, з фондів ДІКЗ “Межибіж”, у тому числі найновіші здобутки польових сезонів 2017-2018 років. Неодноразово у контексті виступів згадувався “подільський полугрошик” – монета Подільського князівства, яка карбувалася у Смотричі за часів Костянтина Кор’ятовича (XIV століття). З надзвичайною увагою учасники конференції сприйняли доповідь голови Словацького нумізматичного товариства Збишека Шустека про сповнені драматизму події, які супроводжували грошову реформу 1953 року в підконтрольній комуністам Чехословаччині. Чималий інтерес для науковців та колекціонерів становила й тема підробок, яка не втрачає актуальності від античних часів до сучасності. Адже підроблялося все, що має цінність: від грошей до банківських зобов’язань і княжих печаток. Мотиви були різноманітними – від звичайного збагачення до ствердження давності роду. В результаті виникали історичні загадки, які сьогодні, через сотні років, дослідники розплутують не гірше криміналістів, віднаходячи історичну правду.

DSCN5996

DSCN5982

DSCN5990

DSCN6066

Загалом під час конференції прозвучало понад 25 доповідей, які видано у вигляді збірника тез. Організаторами нумізматичного форуму виступили Інститут історії та Інститут археології НАН України, Національний музей історії України, Державний історико-культурний заповідник “Межибіж”, Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди, Центральноукраїнський національний технічний університет та університет в Білостоку (Польща).