FORTE CULTURA розгортає співробітництво з Україною заради культурної спадщини

Програму «Cooperation with Ukraine for Heritage and Peace» презентовано сьогодні, 21 квітня, у форматі онлайн-конференції. Її ініціаторами є Мережа культурних маршрутів пам’ятками фортифікації FORTE CULTURA e.V. та Європейська федерація пам’яток фортифікації EFFORTS. Україну у конференції представляв Меджибізький замок (Державний історико-культурний заповідник «Межибіж»), якому нещодавно надано статус повного членства у Мережі FORTE CULTURA.

Учасники конференції висловили велику зацікавленість у розвитку наукової та туристичної співпраці з українськими організаціями, які займаються відродженням та вивченням замків та фортець. Багатство та розмаїття таких пам’яток в Україні представили Ольга Тихонова, доктор філософії у галузі архітектури Інституту історії Польської академії наук ім. Тадеуша Мантойффеля і Олег Погорілець, директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж». Учасниками конференції було відзначено, що українські фортифікаційні пам’ятки є частиною європейської історичної та архітектурної спадщини, і надалі коло співробітництва у цій галузі буде розширюватися. Конкретна програма, яка зараз розроблятиметься, буде включати в себе обмін знаннями, наукові програми, проведення спільних воркшопів в Україні та країнах Європи та інші можливості. Зі своєї сторони, заповідник «Межибіж» підтвердив своє бажання та спроможність продовжити проведення на своїй базі міжнародних воркшопів, спільних досліджень, конференцій та волонтерських таборів.

Безперечно, реалізація багатьох напрямків програми «Cooperation with Ukraine for Heritage and Peace» буде можливою після закінчення воєнного стану, а для того, щоб програма мала сенс, необхідно зберегти і пам’ятки, і (головне!) життя людей від варварської агресії. Нагадаємо, що щорічна конференція Мережі FORTE CULTURA, яка відбувалася 7-9 квітня 2022 року у місті Терезін (Чехія), розпочалася з спільного висловлення підтримки українському народу у боротьбі проти російської агресії. Зустріч, яка відбулася нині, є продовженням практичної реалізації ініціатив, які було висунуто під час щорічної конференції.

Представники Мережі FORTE CULTURA Ганс Рудольф Нейман (Німеччина), федерації EFFORTS Рафаель Деру (Бельгія) та інші учасники конференції висловили намір відвідати Україну для подальшого розвитку програми, щойно це буде можливо.

У онлайн-зустрічі взяли участь 19 представників 9 країн, включаючи Україну, Польщу, Велику Британію, Ірландію та Австралію.

Ігор Западенко