25-ту річницю Незалежності України у Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» відзначили етно-мотозльотом. Він став великою подією мотоспорту, подорожей, козацьких забав і музики. Тривало дійство з 26 по 28 серпня.
Організаторами заходу виступили Державний історико-культурний заповідник «Межибіж» спільно з Хмельницькою Асоціацією Мотоциклістів. На нього прибули байкери з різних куточків Хмельниччини, а також із Одеси, Києва та Польщі. Багато з них приїхали у вишиванках, шароварах, і з українськими прапорами. Намети гостей фортеці і їх потужні мотоцикли розмістилися прямо на території заповідника.
З 2008 року мотозліт проводився у міському парку Меджибожа. Цього року байкери відкрили для себе пам’ятки Меджибожа та Хмельниччини. В перший день старший науковий співробітник заповідника Віктор Вєтров для гостей провів екскурсію у підземеллі фортеці, куди екскурсії проводять лише раз на рік – у Ніч музеїв. Наступного дня заступник з наукової роботи Ігор Западенко провів для гостей екскурсію фортецею, а також показав руїни костелу та іудейський цвинтар, де похований засновник хасидизму Баал Шем Тов. Після чого мотоколона помчала у Летичів, побувала в старовинному домініканському костелі, а в Головчинцях – Свято-Преображенському жіночому монастирі.
Як зазначив директор ДІКЗ «Межибіж» Олег Погорілець: «Сучасні байкери чимось нагадують лицарів, які подорожували на конях. Байк – це сучасний кінь, потужний, дорогий, це гордість господаря. І коли на територію фортеці в‘їжджає колона справжніх міцних чоловіків на залізних конях, вона оживає, вона відчуває їхній лицарській дух, – А тому ми раді вітати у нас байкарів, таким чином ми по-сучасному продовжуємо давні традиції». У фортеці традиційно працювала національна кухня і революційний бар, ярмарок старовинного українського одягу, конкурси і розваги. Звучала жива музика українських гуртів The Serious, “Чумацький шлях”, Black Cat Bone.
Найоригінальнішим заходом на фестивалі стали перегони на тарантасах – маленьких саморобних тачанках на підшипниках. Цього разу старт вийшло лише три таких тачанки. А один учасник – хмельничани Дмитро тарантасом не обмежився. Він виготовив невеличкий літачок на колесах із крилами і пропелером. Його транспортний засіб викликав у глядачів справжнє захоплення. Глядачі, як і самі учасники, залишилися дуже задоволеними дійством. Тепер організатори сподіваються, що ця ідея піде в маси і змагання на тарантасах стане популярним явищем. Ідея таких змагань належала директору, а реалізували її організатори фестивалю. Свої тарантаси учасники перегонів майстрували власноруч із підручних засобів. Кажуть, що зараз вони вийшли значно кращими, ніж ті, що були у дитинстві. Організатори сподіваються, що ця ідея піде в маси і змагання на тарантасах стануть популярним явищем.
Відгулявши веселий фестиваль, працівники Державного істороко-культурного заповідника «Межибіж» готуються до наступних заходів. У планах – відвідування наукової конференції у Кракові та проведення власної науково-краєзнавчої конференції, присвяченої музейній справі. А 31 жовтня відбудеться фестиваль «Гарбузова ніч у фортеці». У фортеці будуть розгортатися дивовижні дійства, для дітей і дорослих ми підготуємо цікаві конкурси, а ще – численні страви з гарбуза, від кількох видів каш до гарбузової випічки і напоїв.
Фото взяті в групі мотозльоту: https://vk.com/moto_zlit_wer_wolf_2016
Відео перегонів на тарантасах: https://vk.com/moto_zlit_wer_wolf_2016?z=video-69897934_456239050%2Fc9244677162341b724%2Fpl_wall_-100980224