У Межибіжському замку відбулися дискусії з приводу дослідження і збереження історико-культурної спадщини євреїв доби Великого Князівства Литовського на теренах сучасної Литви, Білорусі та України
28 жовтня 2011 р.
У Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» 28 жовтня відбувся Науковий симпозіум «Євреї Великого Князівства Литовського на теренах Литви, Білорусі і України», мета якого сприяти дослідженню і збереженню історико-культурної спадщини євреїв на теренах Великого Князівства Литовського, а також привернути увагу академічної спільноти та громадськості до їхнього сучасного стану. Під час симпозіуму були відкриті дві виставки: виставка фотографій на полотні «Спадщина литваків у Білорусі», яку за результатами спільної дослідницької експедиції створили студенти Вільнюської Академії Мистецтв та Білоруського Національного Університету, а також виставка старожитностей і предметів іудаїки з колекції Подільського товариства ім. Г.С. Сковороди.
Згідно з Ізраелем Лемпертом, литваки – це євреї, що народилися та жили на території колишнього Великого Князівства Литовського (ВКЛ). Понад 400 років у ВКЛ розвивалася культура литваків. Тут вони створили свій унікальний світ, який прославився зокрема великою кількістю культових споруд – синагог. У наш час переважна більшість синагог, що залишилися, не використовується за призначенням, тому будівлі колишніх синагог – один з різновидів сакрального мистецтва, який є під загрозою зникнення.
Містечко Меджибіж з замком часів ВЛК для проведення міжнародного симпозіуму був обраний не випадково, там похований засновник хасидизму – релігійного руху в юдаїзмі – Баал Шем Тов (Бешт), могила якого стала місцем паломництва євреїв-хасидів зі всього світу.
Під час симпозіуму доктор історичних наук з Литви Вільма Градінскайте розповіла присутнім про долю синагог Литви і Білорусі, а директор Центру досліджень єврейської культури та історії Східної Європи (Вільнюс, Литва) Довілє Тросковайтє представила практичні можливості застосування результатів дослідження синагог Литви. Науковці та експерти з Литви та України не лише представили свої дослідження і роботи, але і обмінялися досвідом, що сприятиме тіснішій співпраці у громадських та наукових проектах.
Директор львівської філії Центру студій європейської інтеграції Беатріче Белявців зазначає, що «Розбудовуючи свої сучасні держави і Литва і Україна багато уваги приділяє історично-культурній спадщині корінних етносів. Проте великий внесок у культуру обох країн внесли й інші етнічні общини, що мешкали на території обох держав. Сьогодні важко уявити повноцінну історико-культурну спадщину Великого Князівства Литовського без культури євреїв, що мешкали на його теренах. Тому необхідно привернути увагу суспільства на проблеми збереження єврейських культурних пам’яток тієї доби. Під час наукового симпозіуму не лише відбулися дискусія про важливість збереження пам’яток єврейської історико-культурної спадщини часів ВКЛ, але сподіваємось, що ця зустріч дасть поштовх партнерській співпраці для збереження та відтворення її культурно-історичних цінностей. Наступного року наш Центр планує ініціювати подібні заходи в інших містах України – у Львові, Вінниці, Одесі.»
Організатори проекту:
Державний історико-культурний заповідник «Межибіж»;
Центр студій європейської інтеграції (Литва)
За підтримки Міністерства Закордонних Справ Литовської Республіки та Посольства Литовської Республіки в Україні
Виставку світлин надав Єврейський Центр інформації і культури (Литва)