Спільне дослідження пам’яток Східноєвропейського Ренесансу у Словаччині

Співробітники Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” на запрошення словацьких колег – дослідників пам’яток архітектури взяли участь у спільному чотириденному польовому семінарі з дослідження пам’яток Спишської історичної області. Цей регіон, що має багату спадщину замкової, міської і сакральної архітектури, розташований у Кошицькому краї Словаччини.

Історико-архітектурні і археологічні дослідження, які проводились колективом ДІКЗ “Межибіж” впродовж кількох минулих років, засвідчили безперечні зв’язки між палацом Сенявських у Меджибожі і пам’ятками Спиша, зокрема, замком Турзонів у Бетлановцах. Публікації меджибізьких дослідників на цю тему, зокрема, було використано словацьким колективом під керівництвом інженера архітектора п. Магдалени Яновської в історико-архітектурних дослідженнях замку Турзонів у 2019 році.

Натомість, під час спільної праці словацькі колеги надали українським дослідникам унікальні можливості на місці здійснити обміри, фотофіксації, інші дослідження пам’яток Спиша, які досі вивчалися меджибізькими дослідниками дистанційно. Також завдяки п. Магдалені Яновській Меджибожу передано для опрацювання багато документальних та дослідницьких матеріалів, які допоможуть спільно дослідити пам’ятки та по новому побачити забуті сторінки історії Центрально-Східної Європи.

Українсько-словацькі дослідження пам’яток Меджибожа і Спиша триватимуть відповідно до домовленості про проведення наступного спільного польового семінару у Меджибізькій фортеці.