15 квітня в одному з найстаріших університетів Східної Європи, – Острозькій Академії, – відбулося засідання загальних зборів Асоціації органів місцевого самоврядування “Шлях Гедиміновичів”. На 2015 рік заплановано активізувати роботу Асоціації.
Через драматичні події 2014 року питання міжнародного туризму було не на часі, – зазначив колишній виконавчий директор, а нині голова наглядової ради Асоціації Геннадій Друзенко. Натомість співпраця громад України і наших зарубіжних партнерів втілювалася у підтримці демократичних процесів в нашій державі, у волонтерській допомозі, в організації лікування активістів та бійців АТО.
Однак життя триває, і відроджувати треба не тільки виробництво та інфраструктуру, а й імідж України як мирної держави. Потрібно повертатися до тих цікавих, перспективних планів, які замислили члени асоціації до Революції Гідності та неоголошеної війни. З аннексією Криму та падінням національної валюти зазнали великих змін туристичні потоки. Зменшилася кількість заяв, які подавали українці на відкриття шенгенських віз. Туристичний закордон став менш доступний, принади Криму – в руках чужинців, тому чим далі, тим більше українців згадують про внутрішній туризм. Так само й закордонні гості, які раніше про Україну чули тільки через курорти Південного Берегу Криму, відкривають для себе багату культурну спадщину Волині та Поділля. “Робота минулого року була заморожена – тепер треба знов почати розробку та промоцію туристичних маршрутів”, – каже Геннадій Друзенко.
Дуга від Луцька до Хотина, яка є частиною символічного “Шляху Гедиміновичів” має чимало чудових пам’яток, потенціал яких досі не розкритий повністю. Безперечно, щоб повною мірою запропонувати їх туристам з-за кордону та українцям, необхідно розвивати інфраструктуру, але промоція, наочна демонстрація історико-архітектурного спадку часів Великого Князівства Литовського, Руського і Жемайтійського є першим кроком до туристичної популяризації наших країв.
Меджибіж також лежить на шляху Гедиміновичів: у XIV столітті ним, як і іншими землями Поділля, володіли брати Коріятовичі, онуки литовського князя Гедиміна. За часів їхнього володарювання у Меджибожі було побудовано першу кам’яну фортецю, стіни та брами якої унікально збереглися в будові Меджибізького замку. І навіть назва центру району, в якому розташований Меджибіж, – Летичів, – є топонімічною спадщиною литовських часів.
З метою популяризації “Шляху Гедиміновичів” серед іноземців та українських туристів членами Асоціації заплановано впродовж найближчих місяців прописати українську частину маршруту з описом місць проживання, пам’яток історії та культури, атракцій в кожному з міст-учасників. Окрім друкованих матеріалів, передбачається коштом асоціації створити й відеоролик як найнаочніший засів презентації. Першими мають проїхати новим маршрутом журналісти у рамках промо-туру. А ще під час засідання виникла пропозиція, яку підтримали всі учасники: провести серед учнів та студентів конкурс на кращий аматорський відеоролик про “Шлях Гедиміновичів”, під час якого молодь відкриє для себе багато незнаних цікавинок нашої історії.
Метою діяльності Асоціації “Шлях Гедиміновичів”, створеної у грудні 2012 р., є промоція спільної культурно-історичної спадщини білоруського, литовського, польського, українського, угорського, чеського та інших народів, що у 13–15 ст.ст. жили під орудою династії Гедиміновичів чи мали з нею прямі династичні зв’язки, а також промоція внеску цих народів у формування й розвиток спільних європейських цінностей та європейської ідентичності через створення сучасного міжнародного туристичного продукту, що висвітлює тему культурно-історичної спадщини династії Гедиміновичів. 4 листопада 2013 р. Асоціація підписала Меморандум про співпрацю з Хмельницькою облдержадміністрацією.
В засіданні Асоціації взяли участь Перший секретар Посольства Республіки Білорусь в Україні Олексій Жуковець і народний депутат України, співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Білорусь Анна Романова.