Палац Сенявських-Чарторийських наближується до реставрації

IMG_4515

Проект реставрації пам’ятки архітектури національного значення – палацу XVI століття, який входить до комплексу споруд Меджибізької фортеці, обговорили на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Хмельницької області 25 грудня 2015 р.

Свою концепцію реставрації палацу з пристосуванням його під музей представив колектив київських архітекторів-реставраторів. Розробці проекту передував тривалий цикл дослідницьких та пошукових робіт, які було виконано впродовж 2015 року. Фахівцями було здійснено історико-архітектурні дослідження включно з аналізом праць попередніх дослідників Меджибізької фортеці (Є. Лопушинської, Ю. Толкачова та ін.), так і серію натурних і лабораторних фізико-хімічних вимірів. Вперше за всю історію існування пам’ятки у минулому сезоні було здійснено геологорозвідувальні дослідження підземного простору під фортецею.

IMG_4520

“Найскладніше у створенні проекту реставрації палацу Сенявських-Чарторийських – те, що і фортеця в цілому, і сам палац побудовані ніби з кубиків, які додавалися і добудовувалися в різні періоди впродовж століть. Елементи будівлі змінювалися – одні додавалися, інші зникали.Тому перед реставраторами стоїть непросте завдання: зробити доступними для огляду частини будівлі від періоду Русі та Великого Князівства Литовського до Королівства польського та найпізніших частин XIX століття. І водночас зберегти автентику палацу. Найвідповідальніше для реставраторів – це визначити, станом на який конкретно період має бути відновлена та або інша частина будівлі”, – каже архітектор-реставратор Тетяна Філіпова, представляючи проект. На поточному етапі проектування авторами запропоновано низку оригінальних рішень, які покликані забезпечити експозиційну привабливість цієї унікальної оборонної, житлової та представницької споруди і для фахівців, і для туристів.

IMG_4506

Робота над проектом реставрації палацу Сенявських-Чарторийських триватиме. Члени Консультативної ради та представники ДІКЗ “Межибіж” внесли свої пропозиції, які будуть враховані авторами.

Тим часом завершується підготовка до найнеобхіднішого наразі етапу відродження палацу: першочергових протиаварійних робіт. Руйнування унікальної пам’ятки почалося з встановленням радянської влади на Поділлі: історичну будівлю використовували для виробничих потреб, а після Другої Світової війни розбирали на будівельні матеріали. Понад 60 років без даху, вікон та дверей призвели до численних масштабних обвалів, останній з яких стався 23 грудня 2014 р. Після цієї останньої аварії ДІКЗ “Межибіж” вперше з 2008 року отримав фінансування, завдяки якому здійснюються проектно-вишукувальні та протиаварійні роботи.