870-ту річницю відсвяткував стародавній Меджибіж

001

870-ту річницю першої письмової згадки про Меджибіж 26 червня 2016 р. відзначили у найдавнішому подільському містечку, яке згадується в історичних хроніках на 110 років раніше за Львів і на 228 років раніше за Кам’янець-Подільський. Урочистості, організовані Меджибізькою об’єднаною територіального громадою та Державним історико-культурним заповідником “Межибіж”, відбулися на території стародавньої фортеці, якою славиться “місто межи Богами”.

002

Вітання від керівництва селища та району, щирі побажання від єврейської та польської громад, концерт та спортивні змагання – так святкував свою річницю стародавній Меджибіж. А ще – вперше у своїй сучасній історії вшановував почесних громадян. Званням “Почесний громадянин Меджибожа” відзначені п’ятеро місцевих мешканців, у тому числі Галина Кирилівна Медведчук – знаний краєзнавець та музейний працівник, яка більшу частину свого життя присвятила історії та етнографії Поділля та Меджибожа, автор багатьох книг і публікацій. Понад три десятиліття вона віддала праці у Меджибізькій фортеці – від музею до заповідника.

003

006

005

В буквальному та переносному сенсі на висоті відзначили 870-ту річницю Меджибожа волонтери Подільського молодіжного об’єднання “У майбутнє через культуру”, яке очолює Денис Монастирський. Користуючись вихідними днями, бригада волонтерів-висотників здійснювала відновлювальні роботи на найвищій ділянці фортечного муру. Робота не припинялася й під час святкування.

101

Надалі відзначення Дня Меджибожа має бути щорічним. За рішенням виконкому селищної ради, святковим для містечка днем є друга неділя червня. Таку ініціативу місцевим самоврядцям подав колектив Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”. На переконання директора заповідника Олега Погорільця, відзначення наступного Дня Меджибожа має відбуватися вже за участю делегацій з містечок-побратимів з Польщі та Литви, які на той час у Меджибожа мають з’явитися. Адже, завдяки участі селищної ради в українсько-польському проекті розвитку громад та активній міжнародній діяльності історико-культурного заповідника, попередні перемовини з потенційними партнерами вже ведуться. Є плани й щодо встановлення партнерських стосунків між Меджибожем та містами України: Бережанами та Охтиркою, з якими подільське містечко пов’язане спільними сторінками багатогранної та захоплюючої історії.