Музеї зарубіжжя і України в мережі Twitter – досвід #MuseumWeek2015

999(0)

У статті аналізується практика застосування соціальної мережі Twitter у науково-популяризаційній роботі музеїв України і зарубіжжя. Наводяться практичні рекомендації ефективного використання цього засобу електронної комунікації з досвіду Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”.

Ігор Западенко,
науковий співробітник ДІКЗ “Межибіж”

Публікується за: Западенко І. Музеї зарубіжжя і України в мережі Twitter – досвід #MuseumWeek2015 / І. Западенко // Музейна справа на Поділлі: історія та сучасність : зб. наук. пр. за підсумками всеукр. наук.-практ. конф., 15 травня 2015 р. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник, 2015. – С. 54-57.

Ключові слова: музейний менеджмент, інтернет, соціальні мережі, Twitter, музейна спільнота, комунікації, громадськість

 

 

Однією з найпомітніших і певно наймасовішою інтернет-подією у світовому музецництві стала всесвітня акція #MuseumWeek2015 [1], яку з ініціативи ком`юніті-менеджерів кількох музеїв Франції було проведено з 23 по 29 березня 2015 року.

999(089)

У всесвітній акції #MuseumWeek2015 загалом взяли участь 2825 музейних закладів з 77 країн світу – набагато більше, аніж минулого року, коли у першій такій акції взяли участь 630 музеїв Європи [2].

Хоч акцію було організовано музейниками “Старого світу”, але найчисельніше в ній взяли участь представники США (521) [в дужках – кількість музеїв, що взяли участь в акції з 23 по 29 березня 2015 р. – авт.], також багаточисельно на просторах інтернету протягом музейного тижня були представлені музеї Канади (218), Мексики (72), Бразилії (67) Однак музеї з розвинених країн Європи продемонстрували не менш активну діяльність у соціальній мережі. Серед лідерів – Великобританія (442), Франція (358), Італія (256), Іспанія (220), Німеччина (92). Інші країни – Нідерланди (24), Бельгія (22).

999(108)

Очевидно, що соціальна мережа Twitter як спосіб комунікації дуже активно використовується музеями Заходу, але дуже мало поширена в Азії за винятком Японії (127) та у країнах постсоціалістичного табору. Дуже стримано цей електронний засіб використовується музейниками арабського світу – імовірно, даються взнаки наслідки “Арабської весни” – серії революцій 2010-2011 рр., під час яких Twitter активно використовувався як засіб організації масових акцій. Такі країни Східної Європи як Болгарія, Румунія, Чехія у #MuseumWeek2015 не були представлені взагалі, малоактивними були Хорватія (5), Словенія (4), Сербія (4), Вірменія (2), Грузія (2). Польща та Литва, які історично становлять цільову спільноту для ДІКЗ “Межибіж” в рамках спільної історичної спадщини, були представлені відповідно 4 і 2 музеями.

Як видно, така нерівномірність поширення Twitter серед музейників світу не залежить від технологічного розвитку країни (наприклад, Сингапур – усього 2 музеї-учасники). Даються взнаки як кількість музеїв загалом в країні, так і пріоритети музейної політики, популярність соціальних мереж, а подекуди банально наявність у колективі людей, які знайомі з цими засобами музейної промоції і можуть взяти на себе цю ділянку роботи.

Ці особливості поширення Twitter у музейному середовищі різних країн слід враховувати при плануванні створення власної музейної інтернет-спільноти. Якщо спеціалізація, сфера наукової, культурно-освітньої та туристичної діяльності закладу географічно стосується країн Заходу, або ж працівників цікавлять досвід, події, участь у заочних заходах, креативні підходи до формування експозицій і роботи з громадськістю у Великобританії, США, Франції, Італії чи інших країн з числа названих вище – користування Twitter`ом та підписка у ньому на новини провідних та регіональних музеїв за короткий час дає багато корисної інформації, яку складно отримати іншим шляхом.

Twitter-спільнота ж країн пострадянського і постсоціалістичного простору знаходиться у зародковому стані, за винятком України (9), Білорусі (8) та Російської Федерації (74 музеї – учасники всесвітньої тижневої акції).

Використання соціальної мережі музеями Росії взагалі, відкинувши упередження, варто взяти за приклад – настільки вони це роблять активно та цікаво. Так, помітними учасниками інформаційної стрічки #MuseumWeek були як Державний Ермітаж @state_hermitage, Державний музей історії релігії @Museum_Religion та Державний Дарвінівський музей @darwinmuseum, так і музеї дерев’яної архітектури і народного побуту села Нижня Синячиха @MuseumNs, музей  “Стара Сарепта” @Sarepta1765 та музей села Сінськ @sinsk_museum, а також приватні музеї та картинні галереї. У великих державних музеях веденням сторінок (їх створенням, формуванням аудиторії, дописами та підписками) займаються працівники прес-служб і відділів зв’язків з громадськістю, у малих музеях – ентузіасти, однак незалежно від категорії музею багато сторінок у соцмережах ведуться неформально, цікаво, а головне з діалогом з друзями та передплатниками. Так, менеджери сторінки Державного Ермітажу, надсилаючи велику кількість повідомлень про експозиції, експонати, роботу відділів, водночас відповідали на коментарі (у тому числі й наші), цікавилися, чи бували в Ермітажі наші працівники, у які роки це було, що в експозиціях запам’яталося з тих часів та ін.

999(105)

Загалом саме серед музеїв України, Білорусі та Росії під час музейного тижня у Twitter склалося найактивніше спілкування – взаємні підписки на новини, відзначення в “обране” та ретвіти найцікавіших повідомлень, коментування та діалоги. Зазначимо також, що в цьому спілкуванні був присутній певний фактор “народної дипломатії”, важливий у нинішній період напружених і навіть ворожих стосунків між державами. Представники кількох музейних закладів України, Білорусії та Росії на відкритому інтернет-майданчику спілкувалися між собою кожен своєю національною мовою, без перекладу, демонструючи повагу один до одного і водночас стверджуючи національний характер, присутній у справі охорони культурної спадщини.

На жаль для ДІКЗ “Межибіж”, такого ж активного Twitter-спілкування не відбулося з музеями Польщі та Литви, але маємо сподівання, що контакти з ними будуть встановлені пізніше, коли стрічка ДІКЗ у Twitter регулярно наповнюватиметься матеріалами, які приваблять литовців та поляків спільними з Меджибожем сторінками історії та туристичними цікавинками. Тим часом, нами зроблено підписку на читання Twitter-стрічок кількох музеїв Польщі та Литви, і не лише тих, які брали участь в музейному тижневі.

Що ж конкретно дала участь у всесвітній акції #MuseumWeek2015 Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж”?

  1. Акція послужила поштовхом створити і протягом кількох днів “розкрутити” Twitter-сторінку заповідника https://twitter.com/Mezhybizh .
  2. Опублікований перелік зареєстрованих учасників “всесвітнього музейного тижня”, в якому взяв участь ДІКЗ @Mezhybizh, є своєрідним довідником Twitter-адрес інформаційно активних музеїв світу, що сприяє промоції музейного закладу.
  3. Наша сторінка отримала низку підписників, які поширюють далі наші публікації, що привернули їхню увагу.
  4. Створено підписку на широкий перелік вітчизняних і зарубіжних музейних закладів, новини від яких надходять миттєво і в короткому, конспективному вигляді.
  5. В режимі реального часу отримується інформація про музейне життя і практику як світових лідерів музейної сфери, так і регіональних музеїв. Встановлено прямі контакти з кількома музеями України, Білорусі, Росії, Польщі, Литви.
  6. Через фото та відеоматеріали показано позитивний образ і туристичну привабливість ДІКЗ “Межибіж”, при тому зацікавлені користувачі самі сприяють подальшому поширенню матеріалів.
  7. Вільний доступ до сформованої таким чином інформаційної стрічки та взаємні контакти з провідними музеями світу позитивно мотивують співробітників заповідника.

Як підсумок – кілька рекомендацій з досвіду використання мікроблогової соціальної мережі Twitter в музейній справі.

Не будемо зупинятися на початковому знайомстві з основними поняттями та функціями Twitter’а, для цього відішлемо до вільно доступного онлайн посібника “Можливості Twitter для журналістів. Case ElectUA” [3], який у більшій частині придатний і для музейників. Знайомство з описаними тут можливостями Twitter буде корисним і для тих, хто вже зареєстрований у цій соціальній мережі.

З досвіду ДІКЗ “Межибіж” у Twitter наголосимо на таких практичних рекомендаціях для музейних працівників:

  1. Покладіть функції ком’юніті-менеджера на одного з працівників, виділіть для цього частину робочого часу. Без такого працівника неможливо ефективно комунікувати з навколомузейною спільнотою. Врахуйте, що соціальні мережі для музейників – це не “сидіння”, а робочий обов’язок комунікації з громадськістю. Кількість дописів та кількісне зростання спільноти вашої сторінки відображайте у щоквартальному звіті, в розділі “Науково-популяризаційна робота”.
  2. Сформуйте підписку на нові дописи музеїв. Найпростіший спосіб – зайдіть на сторінки інших музеїв зі списку [2] і додатку 1, підпишіться на ті, які вас зацікавили, а потім перегляньте, кого читають вони – і також підпишіться на ті ж сторінки, що й вони. Приділіть особливу увагу зарубіжним музеям – краще один раз подивитися на “європейські стандарти музейництва”, аніж 100 разів чути про них на нарадах.
  3. Підпишіться на стрічки музейних спільнот “Музейний простір” @PROSTIR_MUSEUM, “Музеология в России” @rus_museology та інші подібні.
  4. Не обмежуйтеся винятково “музейними” підписками – підписуйтесь на сторінки ресурсних центрів, посольств, які підтримують культурологічні проекти, активістів сфери культури.
  5. Не тільки читайте, але й дописуйте самі! Вами цікавляться, коли ви розповідаєте про себе. Коли на твіти ДІКЗ “Межибіж” підписується Британський музей @britishmuseum – це мотивує до більш активної та цікавої роботи. Регулярно надсилайте короткі новини, анонси, фото цікавих експонатів, екскурсій, посилання на нові публікації вашого музейного сайту (загалом дивіться, про що пишуть інші і робіть так само).

    999(101)

  6. Дописуючи в Twitter – обов’язково користуйтеся хештегами, це запорука того, що ваші повідомлення не загубляться серед мільйонів інших, а будуть прочитані тими, хто цікавиться темою. Детальніше про використання хештегів читайте в посібнику [3].
  7. Регулярно дописуйте з хештегами на теми: #onthisday – історичні події цього дня, пов’язані з вашою спеціалізацією та експозицією, #closingtime – фотографії життя музеїв після закриття для відвідувачів, #MuseumSelfie – фотографічні “автропортрети” відвідувачів в музеї, серед експонатів та ін. Шукайте серед хештегів теми, популярні у цей момент.
  8. Користуйтесь з традицій Twitter`а – беріть участь в акціях та флешмобах, як спеціальних, таких як #MuseumWeek, так і традиційних щотижневих. Для музейників цікавими є #MuseumMonday – “музейний понеділок”, #ManuscriptMonday – “понеділок рукописів”, а також загальнотвіттерівська #FollowFriday або інакше #FF – традиція щоп’ятниці рекомендувати користувачам підписки на нові сторінки у Twitter.

Робота музею у соціальних мережах – справа не менш серйозна, аніж щоденна взаємодія з громадськістю у реальному режимі. Використання Twitter – це одна з можливостей без вкладання великих ресурсів наблизитися до “світових стандартів музейництва”, які у більшості залишаються на папері, і самостійно інтегруватися до світової музейної спільноти.

З звітами окремих музейних закладів про участь в акції #MuseumWeek2015 можна ознайомитися на сторінках інтернет-видань [4, 5, 6].

 

Додаток 1.

Музейні заклади України, представлені в соціальній мережі Twitter станом на 1 квітня 2015 р.

№ п/п Twitter-ім’я Назва музею Примітки
1. @vokm2014 Вінницький обласний краєзнавчий музей
2. @GenderMuseumUKR Музей гендерної історії (Харків) Учасник #MuseumWeek
3. @history_museum Національний музей історії України (Київ) Зареєструвався в  #MuseumWeek, але участі не брав, сторінка неактивна
4. @KhanenkoMuseum Музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків (Київ) Учасник #MuseumWeek
5. @litmuzodessa Одеський літературний музей Учасник #MuseumWeek
6. @Mezhybizh Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” Учасник #MuseumWeek
7. @museum1849 Дніпропетровський національний Історичний музей ім. Д. І. Яворницького Учасник #MuseumWeek
8. @MuzeyMel Мелітопольський міський краєзнавчий музей Учасник #MuseumWeek
9. @Mystetskyi Мистецький Арсенал (Київ) Учасник #MuseumWeek
10. @NAMU_art Національний художній музей України (Київ) Учасник #MuseumWeek
11. @Museum_Folk_Art Національний музей українського народного декоративного мистецтва (Київ)
12. @Boryspil_Museum Бориспільський державний історичний музей
13. @KOKMkir Кіровоградський обласний краєзнавчий музей Сторінка неактивна
14. @nkphcp Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник
15. @xutirsavky Етнографічний музей “Хутір Савки” (Київ)
16. @zapovidnik Державний історико-меморіальный Лук’янівський заповідник (Київ) Сторінка неактивна
17. @museum_lviv Музей історії релігії (Львів)
18. @honcharmuseum Музей Івана Гончара (Київ)
19. @HalahanArt Чернігівський обласний художній музей ім. Григорія Галагана
20. @MuseumTychyna Музей-квартира Павла Тичини (Київ)
21. @HolodomorM Національний музей “Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні”
22. @tustan_ua “Заповідник “Тустань” (Сколівський р-н)
23. @PROSTIR_MUSEUM Відкритий музейний портал “Музейний простір”

 

Джерела:

  1. #MuseumWeek, 23—29 марта 2015 года [Електронний ресурс] // #MuseumWeek. – Режим доступу: http://museumweek2015.org/src/docs/museumweek_russian.pdf
  2. List of partisipants [Електронний ресурс] // #MuseumWeek. – Режим доступу: http://museumweek2015.org/en/participants/
  3. Западенко І. Можливості Twitter для журналістів. Case ElectUA [Електронний ресурс] / І. Западенко, В. Мороз // МГО “Інтерньюз-Україна”. – Режим доступу: http://civic.kmu.gov.ua/consult_mvc_kmu/uploads/attach-578-211759395.pdf
  4. Отчет об акции #MuseumWeek [Електронний ресурс] // Исторический музей в социальных сетях. Проекты, акции, аналитика. – Режим доступу: http://blog.mediashm.ru/museumweek-analysis
  5. Підсумок акції #MuseumWeek2015: нові зв’язки українських музейників [Електронний ресурс] // Музейний простір. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/34736
  6. Что такое #MuseumWeek2015 и зачем это нужно? // Hleb.asia. – Режим доступу: http://hleb.asia/museumweek2015/