225-річчя битви Польщі за незалежність від Росії відзначили науковим круглим столом

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Науковий круглий стіл «Битва під Зеленцями (Жилинцями) – від питання локалізації місця до значення її в сучасних українсько – польських відносинах», присвячений 225-й річниці Зеленецької битви (1792), спільно провели 29 червня 2017 р. Обласний літературно-меморіальний музей Миколи Островського, Державний історико-культурний заповідник “Межибіж” та Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці.

“У нинішній складний час нашим народам необхідно шукати те, що нас єднає, а не те, що роз’єднує”, – наголосив директор ДІКЗ “Межибіж” Олег погорілець під час відкриття круглого столу. Однією з таких подій, вирішальних для історичної долі Польщі, але яка відбулася на теренах сучасної Хмельницької області неподалік Шепетівки, є битва під Зеленцями (сучасними Жилинцями). Це була одна з битв війни, у якій колись вільна Польща намагалася скинути ярмо політичної залежності від Російської імперії.

001

Під час засідання науковці і краєзнавці обговорили найновіші результати досліджень місця битви – зокрема, численні археологічні знахідки артефактів: кулі та шрапнель від російської та польської зброї, гудзики з номерами саме тих полків, які зійшлися в бою між Жилинцями та Городенкою. Успіх пошуків конкретного  місця битви, які велися впродовж кількох років, нині має матеріальні підтвердження, і учасники круглого столу обговорили ініціативу: встановити на місці битви пам’ятний знак, який міг би бути об’єктом відвідання на міжнародних туристичних маршрутах.

003

Під час круглого столу Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці пан Томаш Олейнічак відкрив виставку “VIRTUTI MILITARI – історія і традиція (1792 – 2017)”. Виставку присвячено історії найвищої військової нагороди Польщі, яка вручається за мужність перед лицем ворога. Орден було започатковано королем Станіславом Августом Понятовським саме після битви під Зеленцями, а серед перших його кавалерів були Юзеф Понятовський і Тадеуш Костюшко, які командували польськими підрозділами у цьому бою проти імперської російської армії.

Сторони, що взяли участь у круглому столі, намітили напрямки для подальшої наукової та культурної співпраці. На завершення учасники відвідали місце пам’ятної битви під селом Жилинці Шепетівського району.

004