10-й фестиваль “Стародавній Меджибіж”. Джерело незламного духу, що живиться з глибин історії

eRYhOhUoI9Y

Десятий, ювілейний, фестиваль “Стародавній Меджибіж” впродовж трьох днів своїми феєричними видовищами наповнив не лише стіни знаменитої фортеці XVI-XIX століть, а й відродив рух життя на вулицях цього подільського селища, яке в давнину було потужним укріпленим містом поряд з Києвом, Львовом і Кам`янцем, керувалося Магдебурзьким правом і контролювало кордони держав.

Учасниками та гостями триденної програми, яка тривала з 21 по 23 серпня і включала в себе реконструкцію середньовічного міста, лицарські турніри, ярмарку майстрів, традиційну кухню, конкурси та майстер-класи для дітей та дорослих і багато іншого, були понад 400 професіоналів та аматорів історичної реконструкції та кілька тисяч відвідувачів. Реконструктори, які створили посеред Меджибізької фортеці осередок середньовічного часу, приїхали з багатьох областей України.  Прибули гості також з Білорусі та Молдови.

5S8owV1R66c

DSCF0109

ogHr-SzCTss

Фестивальні дні – це нагода для відпочинку та розваг тисяч шанувальників рідного краю, а для когось також і час для справ. Під час відвідання “Стародавнього Меджибожа” голова Хмельницької облдержадміністрації Михайло Загородний, його заступники, начальник обласного управління культури, національностей, релігій і туризму Ірина Трунова та директор ДІКЗ “Межибіж” Олег Погорілець обговорили хід підготовки реставраційних робіт та подальшого музейного і культурно-просвітницького функціонування об’єктів Меджибізької фортеці.

DSCF0047

“Стародавній Меджибіж” 2015 року слугував не тільки традиційній для цього фестивалю справі відродження та популяризації історичної і культурної спадщини України та зокрема Хмельниччини. Цього разу, після минулорічної перерви, зумовленої тогочасним зростанням напруги на Сході і трагічними подіями під Іловайськом, фестиваль набув нового змісту та покликання. Він став свідченням незламного духу, бойового братерства і оптимізму, притаманного нашому народу. Адже і організатор фестивалю хмельничанин Костянтин Пархоменко, і багато його побратимів з руху історичної реконструкції, і чимало мешканців Меджибожа за цей час зробили свій реальний внесок в оборону суверенітету української держави як бійці Збройних Сил, добровольчих батальйонів чи як учасники волонтерського руху. Учасники АТО та члени їхніх сімей відвідували фестивальну програму безкоштовно.

jZh3uMG3654

Зокрема, 21 серпня гостями фестивалю була група дітей бійців батальйону “Донбас”, дітей вимушених переселенців, а також волонтери цього добровольчого батальйону. Для більшості з них поєднання реального середньовічного міста з сучасною динамічною та запальною мистецькою програмою було першою зустріччю із зразками європейської культури в Україні і справжнім відкриттям.

1qOTpinuZF4

10-й “Стародавній Меджибіж” феєрично відбувся і гарно завершився спільним святкуванням Дня Незалежності України. Але фестивальний рух у Меджибізькій фортеці триває: вже обговорюються плани наступного фестивально-туристичного сезону, який також буде ювілейним. Адже 2016 року стародавнє місто Межибожжя відзначатиме 870-ту річницю першої письмової згадки про себе. У Іпатіївському літописі воно вперше згадується у 1146 році – на один рік раніше, аніж десь з`являються перші відомості про Москву…

Фото О. Цибульської, О. Погорільця, І. Западенка, А. Радченко