Підсумкова резолюція консультацій з громадськістю “Бути меджибіжчанами: місцева ідентичність та розмаїтість культур”

20.01.2010 р. Україною ратифіковано “Конвенцію про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження” Організації Об’єднаних Націй. Законом України “Про культуру” в редакції від 19.06.2018 р. заохочення та підтримка культурного розмаїття визнані одним з пріоритетів державної політики у сфері культури.

З метою сприяння виконанню цих актів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 “Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики“, на виконання Розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 28.12.2019 №918/2019-р в смт Меджибіж управлінням інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій і Державним історико-культурним заповідником “Межибіж” проведено консультації з громадськістю у формі круглого столу.

Усвідомлюючи, що  культурне розмаїття  є загальною спадщиною людства, яку необхідно цінувати й зберігати на спільне благо, учасники круглого столу звертають увагу мешканців Меджибізької об’єднаної територіальної громади, органів місцевого самоврядування, установ культури та освіти, організацій громадянського суспільства, креативних індустрій та туристичної сфери на наступне:

  • За дев’ять століть життя міста Меджибожа утворилася локальна культура, особливістю якої є розмаїття етносів, традицій, релігій. Це культурне розмаїття створює багатий та привабливий локальний світ, який робить Меджибіж особливим з-поміж багатьох міст і селищ України, сприяє людським можливостям та цінностям, і, отже, є рушійною силою сталого розвитку для громади, області та держави.
  • Бути меджибіжчанами та зберігати свою локальну ідентичність  – означає цікавитися, пізнавати і шанувати не лише свою особисту етнічну культуру, а й історію, традиції, звичаї всіх народів, з яких будь-коли складався Меджибіж. 

Виходячи з зазначеного, учасники круглого столу рекомендують:

1. Установам місцевого самоврядування, комунальним закладам культури та освіти, суб’єктам господарювання  – у питаннях збереження та використання культурної спадщини Меджибожа керуватися положеннями Закону України “Про культуру”, “Про охорону культурної спадщини”, а також  “Конвенції про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження”. 

2. Меджибізькій об’єднаній територіальній громаді  – у програмі розвитку культури на наступний період (з 2021 р.) зазначити культурне розмаїття в якості фактора сталого розвитку громади, передбачити конкретні заходи з популяризації культурної спадщини Меджибожа у всій її етнічній різноманітності, її збереження та раціонального використання.

3. Місцевим закладам культури та освіти, незалежно від форм власності, проводити роботу із пошуку, збереження та популяризації матеріальної та нематеріальної спадщини (речових колекцій, літератури, музичної та пісенної спадщини тощо), які представляють Меджибіж у всьому його розмаїтті.

4. Виконавчим органам Меджибізької об’єднаної територіальної громади, Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж”, установам охорони культурної спадщини, організаціям громадянського суспільства  – у рамках чинного законодавства здійснювати контроль та вживати заходів для недопущення втрат культурної спадщини, незалежно від її етнічного чи релігійного походження. Уся культурна спадщина, незалежно від етнічних, релігійних та інших особливостей її створення, є надбанням народу України, знаходиться під охороною української держави, а її використання регулюється українським законодавством. Тому неприпустимим є нехтування будь-якою з складових частин культурного розмаїття, а тим більше неприпустимими є свідома чи несвідома руйнація або інше пошкодження пам’яток, які суб’єктивно вважаються “своїми” або “чужими”.

5. Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” спільно з управлінням інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації  – розробити пілотний план заходів із збереження культурного розмаїття Меджибожа на 2020-2021 рр.

Зауважень та доповнень до проекту підсумкової резолюції у термін до 5 березня 2020 р. не надходило.