Небанальні речі про Меджибіж: у Хмельницькому презентували путівник про три культури

У виданні зібрали 45 історій про Меджибіж український, польський та єврейський.

Путівник та мобільну виставку «Меджибіж полікультурний» презентували учора, 6 жовтня, в Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці. Тижнем раніше, у Всесвітній день туризму, про підсумки однойменного проєкту також розповіли у стінах Меджибізького замку. Власне, реалізовано цей проєкт Хмельницькою обласною громадською організацією «Постійнодіюча археологічна експедиція «Меджибіж-2000» у партнерстві з Державним історико-культурним заповідником «Межибіж» за підтримки проекту ReHERIT та Європейського Союзу.

«Цей путівник ми створили не для заповідника, а для мешканців Меджибізької об’єднаної територіальної громади. Чому? У першу чергу хочемо розказати мешканцям про ті історичні факти, які розкривають 875-літню історію найдавнішого на Поділлі містечка, про яку, на жаль, місцеві мешканці не знають. Ми неспроста звертаємо увагу на громаду, оскільки наразі бачимо, як втрачають свою самобутність багато містечок, які колись були великими містами. Так само Меджибіж, отой старовинний, зі своїм духом, устроєм, маленькими вуличками, де можна відчути атмосферу давнини, втрачається. І саме тому, ми підготували цей путівник, щоб показати жителям і громади, і всієї області та України, яка насправді багатюща історія ось таких маленьких містечок. Скільки багато цікавого можна розповісти про них. Бо саме тут і формувалася європейська історія українських земель», – розповідає Олег Погорілець, директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж».

Саме тому путівник поширюватимуть насамперед серед мешканців Меджибізької ОТГ. У виданні зібрали 45 історій про Меджибіж український, польський та єврейський, сучасні та архівні фото, карти, копії з книг… Адже саме ці три культури, власне і представляли давній Меджибіж із кількістю в 12-тисяч населення. Відтепер путівник, як каже упорядник видання, заступник директора Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Ігор Западенко, житиме власним життям. І, власне, сподівається, що для путівника це ще один, своєрідний, старт – у відродження пам’яті Меджибожа.

«У нас був задум зробити цікаву книгу про Меджибіж, не переповідаючи вже загальновідомі речі, які можна зустріти у багатьох джерелах, – каже Ігор Западенко. – Прагнули показати історію Меджибожа на цікавинках та оповідях, архівних документах, фотосвітлинах, дописах в мемуарах, які не відомі широкому загалу. Саме це ми і зробили. Власне, мета цього проекту – підняти вартісність, цікавість до Меджибожа, насамперед, у очах і свідомості його мешканців та жителів об’єднаної територіальної громади. Щоб не звучали питання – а навіщо нам ці чужі культури? Адже в цьому випадку культура – річ локальна, що й робить нас меджибіжчанами. Щоб саме вони найперші відкрили для себе цю історію, здійснили ці подорожі за путівником до сусідської культури. Бо що ми знаємо, скажімо, про Меджибіж український? Чи знаємо про ярмарок наречених – цікаву традицію, яка існувала тут свого часу? Чи бачили казкову садибу скульптур місцевого майстра Івана Мудрика? Чи відомі нам обставини, якими супроводжувалося перебування у Меджибожі Першого українського корпусу під командуванням Павла Скоропадського – майбутнього гетьмана України? Чому він у своїх споминах писав, що, власне тут, у Меджибожі, і почалася його суто українська робота, яка довела Скоропадського до гетьманства? Чи знаємо взагалі за цю фразу… І так само про Меджибіж польський чи єврейський. Нехай навіть ці культури зараз не такі, як були у своїй історичній ретроспективі, але ж є багато цікавинок та пам’яток, які варті, щоб про них знали. Які відомі люди з Меджибожем пов’язані? Окрім Баал Шем Това – засновника хасидизму – кого ми ще знаємо? А насправді є багато цікавих імен. Є такі, які впливали на долю сучасної Європи – Тадеуш Костюшко, Юліан Нємцевич… Чи знаємо ми ті обставини, за яких вони тут перебували? Що вони писали, що переповідали про своє життя в Меджибожі?»

Упорядники видання у путівнику свідомо абстрагувалися від Меджибізького замку, адже, вважають, що він розповідає сам про себе. А про сам Меджибіж – інформації обмаль.

«Саме такі історичні факти, історії людей, такі речі, поки відомі небагатьом, ми намагалися зібрати у цей путівник, – каже Ігор Западенко. – І склали відповідні маршрути: Меджибожем українським, Меджибожем польським та Меджибожем єврейським. Вказали GPS-координати відомих пам’яток. Відкрили мешканцям громади історію по-новому. Аби кожен, зацікавившись нею, маючи ці історії та оповідки, став і для себе, і для гостей селища провідником у цікавий і захоплюючий давній Меджибіж полікультурний».