“Матриця державності”: виставку унікальних українських печаток відкрито у Меджибізькому замку

Ці печатки зовсім різні. Найдавнішій з них майже 900 років, наймолодшій трохи більше 100; їхні відбитки на документах ставилися свинцем, сургучем або чорнилом. Але об’єднує їх те, що всі вони – печатки України.

В День Української Державності у Меджибізькому замку перші відвідувачі побачили унікальну виставку печаток, якими посвідчувались документи найвищого державного значення. На цих документах стояли підписи князів, митрополитів, навіть останнього Гетьмана України.

Найціннішими експонатами виставки є печатки Української Центральної Ради 1917 року, Велика печатка Української Держави, якою було скріплено ратифікаційні грамоти Берестейського мирного договору 1918 року, а також велика печатка Української Народної республіки. Ці артефакти для експонування надано приватним Музеєм Шереметьєвих (м. Київ), в якому зібрано унікальну колекцію сфрагістики. У 2019 році ці печатки та ще близько 200 сфрагістичних експонатів з Музею Шереметьєвих за підтримки української діаспори в США демонструвалися на виставці «Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917-1921 рр.)» в Нью-Йорку.

Виставка печаток “Матриця державності” в Державному історико-культурному заповіднику “Межибіж” триватиме від Дня Української Державності до Дня Незалежності України. Її відкриттям у заповіднику розпочато “Місяць історії Державності”, впродовж якого відвідувачі Меджибізького замку побачать кілька тимчасових експозицій, що доповнюватимуть одна одну. Наступною відкриється виставка до 105-річчя створення у Меджибожі 1-го Українського армійського корпусу під командуванням Павла Скоропадського.