До скарбнички «Старого Короля» Археологічна виставка в фортеці

Чергова виставка знахідок виявлених у 2021-2023 рр. під час робіт по плановому поглибленню ґрунту в зоні дослідження та реставрації  т.зв. Литовської стіни і палацу Сенявських була відкрита напередодні Дня археолога.

Безумовно, головним експонатом оновленої експозиції стала шахова фігурка «Старого Короля», виготовлена із слонової кістки і виявлена в липні 2021 р. За аналогіями фігурок, які зберігаються в колекціях Британського музею та Кабінету медалей Національної бібліотеки в Парижі, меджибізький «Старий Король» вкладається в хронологічні рамки ІХ-ХІІІ ст.

Серед найцікавіших і найцінніших знахідок – шість молівдовулів- свинцевих актових привісних печаток Ярослава Ізяславовича (1133-1180) – князя Турівського, Новгородського, Луцького, Великого князя Київського; актова привісна печатка Давида Ростиславовича (1140 – 1180) – князя Новгородського, Торжського, Вітебського, Вишгородського, Смоленського, сина Великого князя Київського Ростислава Мстиславовичата привісна актова печатка Філіппа ІІІ Доброго (1396-1467) – герцога Бургундії, графа Бургундії і Артуа з 1419 р., маркграфа Намюра з 1429 року, герцога Брабанта і Лімбурга з 1430 р., графа Ено, Голландії і Зеландії з 1432 р., герцога Люксембургу з 1443 р. Їх наявність може засвідчувати жваві контакти межибізькихвладців з представниками не лише давньоруських князівств, але й становлення Межибожа як одного з активнихполітико-адміністративних центрів Побужжя і Південної Волині в польсько-литовську добу.

Особливу увагу також привертає знахідка зворотної частини керамічної форми т.зв. Різдвяного або Великоднього Агнця, яка попередньо датується другою половиноюXVI – першою половиноюXVII ст. В католицькій традиції подібні форми використовувалися при випічці святковоїздоби. Поки що – це єдина подібна знахідка на території України.

Серед знахідок давньоруського часу – вироби з пірофіліту (т.зв. овруцького сланцю): ливарна ювелірна формочка та добірка пряслиць для веретен; залізне писало (стилус); підвісочки «Проквітлий хрест». Окремий інтерес викликають свинцева актова привісна печатка ХІ ст. «ДЬИЪСЛОВО» із зображенням на зворотньому боці шестикрилого серафима .

Досить широкий рівень торгово-економічних контактів середньовічного Меджибожазасвідчує добірка свинцевих торгових пломб. Тут представлені мануфактури Лондону і Лейпцігу, Еферсвінкеля (?) та Сілезії (?). Доповнюють нумізматичну колекцію з території Меджибізького замку нові знахідки монет Королівства Польського, Великого князівства Литовського, Татарського ханства та ін.Серед емітентів: Сігізмунд ІІ Август, Сігізмунда ІІІ Вази, Менглі І Герай та ін. В експозиції – одна із небагатьох відомих емісій т.зв. «подільських полугрошиків» Костянтина Коріатовича – окраса середньовічної нумізматичної колекції фондів ДІКЗ «Медибіж». Безумовну зацікавленість викличуть нові знахідки елементів військового спорядження, озброєння та самобутніх зразків місцевої меджибізької кераміки.