“Досьє лютої дружби” – виставка плакатів Ю. Гончаренка

Імперська зверхність росіян до України виникла не в лютому 2022 року і не 8 років тому. Петро І, Катерина ІІ, Ленін, Сталін. А поряд з ними — власна колабораціоністська старшѝна… Криваве побратимство СРСР і гітлерівців у перші роки ІІ Світової війни… Мовою плакатних образів розповідає цю сувору історію виставка «Досьє лютої дружби», презентація якої відбулася 10 травня 2022 р. у Меджибізькому замку.

Першими відвідувачами виставки плакатів «Досьє лютої дружби» були вимушені переселенці з Київщини, Харківщини, з Маріуполя та інших міст, які продовжують страждати від нелюдської агресії військ Російської Федерації. Тобто, саме ті наші співвітчизники, які реально страждають від імперського божевілля Кремля, і нині знайшли прихисток на Хмельниччині.

Автором політичних замальовок, які представлено на виставці, є хмельничанин Юрій Гончаренко (1946-2013). Він не був професійним художником, ці та інші плакати були його глибокою рефлексією подій та моральних конфліктів нашого часу. Представлені на виставці графічні образи були створені ним ще у кінці 1990-х — на початку 2000-х років. Тобто, вони є не реакцією художника на «злобу дня», а правдивим висновком з того, що тривалий час відбувалося у дійсності. Юрій Гончаренко називав свої роботи «політичними замальовками».

“Лицемірність спотворює все”, 2003 р.

У своїх нотатках писав: «Це не відображення політичних сновидінь хворого розуму, це графічний вираз реалій страшніших, ніж картинки. Факти національної історії можуть бути нестерпно гіркими, але для гідного майбуття держави сама Історія повинна залишатись нещадно правдивою».

“Брати по зброї”, 1999 р.

Політичні та етичні замальовки Юрія Гончаренка зберігаються у фондах Державного історико-культурного заповідника «Межибіж». На щойно відкритій виставці представлено 10 робіт з колекції.

“Ленініана найлюдянішій людині”, 1997 р. (фрагмент)

Виставка «Досьє лютої дружби», музейні експозиції, сам Меджибізький замок з оглядовим майданчиком на верхівці Лицарської вежі відкриті для відвідувачів щоденно без вихідних, з 8 до 19 години.