День соборності України

Щороку в 22 січня відзначається День соборності України – одне зі знакових свят українського державотворення після Дня незалежності. Саме цього дня у 1919 році на Софійській площі у Києві в урочистій атмосфері було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.

Цього дня також прийнято згадувати іншу знакову подію, яка відбулась рівно роком раніше – 22 січня 1918 року. Йдеться про прийняття IV Універсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки.

День соборності України – свято, яке символізує єдність українських земель. Це одне із найважливіших свят нашої країни, адже цього дня відзначається і День соборності, і перше проголошення незалежності України.

Головною традицією у День соборності є утворення «живого ланцюга» єднання. Вперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року – у 71-ту річницю Акта злуки. Тоді понад мільйон людей, узявшись за руки, утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала яскравим проявом єдності, прагнення українського народу до свободи. З 2000-х років у Києві щорічно влаштовують «живий ланцюг» уздовж мосту Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами столиці. Такі ж акції проходять і в різних містах України, а всі охочі долучаються до дійства, беручи із собою державні синьо-жовті прапори та стаючи частинкою ланцюга.

З нагоди відзначення Дня соборності України в Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» створена тимчасова виставка книг та документів «Україна єдина! Боже, націю нам збережи!». На виставці представлено книги з бібліотечного фонду заповідника, в яких висвітлено історичну подію проголошення злуки ЗУНР та УНР, копію універсалу про об’єднання, а також фотоматеріали про утворення «живого ланцюга» в День соборності України у 1990-х роках.