“ВІД КОЗАКІВ ДО ГУСАРІВ” – КОЛЕКЦІЯ ПРЕДМЕТІВ 12-ГО ОХТИРСЬКОГО ГУСАРСЬКОГО ПОЛКУ

Відвідувачі ДІКЗ “Межибіж” мають можливість ознайомитися з колекцією побутових предметів та амуніцією офіцерів та солдатів 12-го Охтирського гусарського полку. Тимчасова міні-виставка діятиме з 1 листопада до 1 грудня 2019 року.

Сформований у місті Охтирка в 1765 році з слобідських козаків Охтирський гусарський полк веде свій літопис з 1651 року. Цим встановлювалося його походження від Охтирського Слобідського козацького полку. Представники козацької старшини за бажанням пішли на службу до гусарського полку та  отримали військові офіцерські чини, рядові ж козаки продовжили службу як гусари. В подальшому полк комплектувався з рекрутів, які набиралися головним чином в Україні. У гусарських полках служило чимало сербів, молдаван, албанців, угорців, переселених царським урядом у середині XVIII століття на землі Південної України, у так звані Нову Сербію і Слов’яносербію, але основну масу становили саме українці.

При загальновживаному гусарському однострої, охтирський полк мав коричневі доломани, ментики та ташки; чакчири та вальтрапи темно-сині. Шнури обшивки жовті, а пояси коричнево-жовті. Шнури з обшивки офіцерського доломану із золотих пасм з додаванням ниток чорного та помаранчевого кольорів. На грудях закінчуються потрійними петлями. Збоку кріпився золотистий ґудзик.

Предмети побутового вжитку та амуніція 12-го Охтирського гусарського полку здебільшого містять символіку, яка тісно пов’язана з козацьким минулим цієї військової частини. Герб Охтирського гусарського полку, який уявляв собою щит, де на блакитному полі сяє Сонце, що сходить і осяює золотий чотирикінцевий хрест, походить від гербу м. Охтирка Сумської області.

В цьому полку служив підполковник Денис Давидов, один з командирів Охтирського гусарського полку та герой війни 1812 року. 26 серпня 1912 року, коли відзначалося 100-річчя Бородінської битви, полку присвоєно звання генерала Д. В. Давидова. Взагалі в різні роки існування полку в ньому служили відомі діячі культури такі як О. О. Аляб’єв та П. Я. Чаадаєв. У 1901 році шефом полку стає Велика княгиня Ольга Олександрівна (сестра імператора Миколи ІІ).