Вшанування пам’яті колеги до 82 річниці з дня народження Мирослава Пінчака

24 січня 2022 року колектив Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” вшановує пам’ять свого колеги Мирослава Васильовича Пінчака – знаного музейного працівника, краєзнавця, історика, філолога, вчителя. Цього дня Мирославу Васильовичу виповнилося б 82 роки.

Народився Мирослав Пінчак 24 січня 1940 року в селі Чистогор (Польща). В 1947 р., внаслідок операції «Вісла», його родину переселили на Івано-Франківщину. Після закінчення середньої школи, а згодом і факультету іноземних мов педагогічного інституту в Дрогобичі Мирослав Васильович вчителював у Івано-Франківській і Вінницькій областях. Звільнившись з посади вчителя, він у 1973 році переїжджає на постійне проживання до Хмельницької області, де працював у Хмельницькому обласному краєзнавчому та художньому музеях, у музеї історії міста Хмельницького, повністю присвячуючи себе музейній справі, історії та краєзнавству. Залюблений в українську історію, традиції, обряди та звичаї подільського краю, Мирослав Васильович займався вивченням архівних джерел, музейних фондів і опублікованих матеріалів.

З 23 березня 1999 р. по 30 січень 2004 р. був директором Меджибізького регіонального історико-етнографічного музею-фортеці. Мирослав Васильович Пінчак доклав багато зусиль, щоб 27 грудня 2001 року замковий ансамбль в Меджибожі був оголошений Державним історико-культурним заповідником “Межибіж”.Саме Меджибізька фортеця та стародавнє “місто межи Богами” посідають центральне місце у його науковому доробку. Займаючись активним пошукомнових документальних підтверджень з історії Меджибізької фортеці та містечка, він та його колеги співпрацювали з єврейськими, литовськими, польськими, російськими, турецькими та угорськими науковими інституціями. За участі Мирослава Пінчака був створений путівник “Меджибіж та його скарби” (1982) та проведена перша науково-практична конференція “Меджибіж: 850 років історії” (1996).

За вагомі досягнення в професійній діяльності, особистий внесок у розвиток музейної справи Мирослава Пінчака у 2010 р. нагороджено відомчою заохочувальною відзнакою “Заслужений працівник ДІКЗ “Межибіж”, а у 2016 р. – медаллю “За збереження історії”. 22 червня 2016 року на 76-му році життя після важкої хвороби Мирослав Васильович Пінчак відійшов у вічність.

Ще у 2015 році з нагоди 75-річного ювілею Мирослава Васильовича Пінчака у ДІКЗ “Межибіж” було видано книгу “Мирослав Пінчак: історик і музеєзнавець”, а у 2020 до 80 річниці від Дня його народження книга перевидана. Його пам’яті також присвячено випуск Наукового вісника “Межибіж” 1\ʼ2016.